Mahsa Amini'nin babası: Kızımı görmek istedim ama beni içeri almadılar

Mahsa Amini'nin babası: Kızımı görmek istedim ama beni içeri almadılar

İran'da gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin babası "Kızımı görmek istedim ama beni içeri almadılar" açıklamasını yaptı.

İran'da başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra geçen cuma günü hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin babası, yetkilileri yalan söylemekle suçladı.

Emcet Amini, kızının otopsi raporunu görmesine izin verilmediğini ve kızının önceden herhangi bir sağlık sorunu olmadığını söyledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Amini, görgü tanıklarının kızının polis gözetiminde dövüldüğünü anlattığını söyledi.

ABLASININ DÖVÜLDÜĞÜNÜ ANLATTI

İran makamları Amini'nin kötü muameleye uğramadığını, ülkedeki kıyafet uygulamasını denetleyen ahlak polisi tarafından gözetim altına alındıktan sonra "ani kalp yetmezliğinden hayatını kaybettiğini" ileri sürüyor.

Ancak Emcet Amini, gözaltına alındığı sırada yanında bulunan 17 yaşındaki erkek kardeşi Kiaraş'ın, ablasının dövüldüğünü anlattığını ifade etti.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Amini "Oğlum onunlaydı. Bazı görgü tanıkları oğluma, ablasının polis minibüsünde ve karakolda dövüldüğünü söyledi. Oğlum, kızımı gözaltına almamaları için yalvardı ama o da dayak yedi, giysileri parçalandı. Güvenlik güçlerinin üzerindeki vücut kameralarının görüntülerini göstermelerini istedim ama kameraların pilinin bittiğini söylediler" diye devam etti.

"KIZIMI GÖRMEME ENGEL OLDULAR"

Emcet Amini ayrıca sağlık çalışanlarının, ölümünden sonra kızının cansız bedenini görmesini engellediğini anlattı.

"Kızımı görmek istedim ama beni içeri almadılar" diyen baba, otopsi raporunu görmek istediğinde de doktorun kendisine "Ne istersem onu yazarım, seni ilgilendirmiyor" yanıtını verdiğini belirtti.

Amini, aileye otopsiyle ilgili herhangi bir bilgi verilmediğini, cansız bedenini kefenlenmiş halde, tespit için sadece yüzüyle ayaklarını görebildiğini aktardı.

"Ayaklarında yara izleri vardı" diyen Emcet Amini, "Doktorlardan ayaklarına bakmalarını istedim, bana yaranın nedenine bakacaklarını söylediler ama hiç aramadılar" ifadelerini kullandı.

Emcet Amini "Beni görmezden geldiler, şimdi de yalan söylüyorlar" diye konuştu.

Tahran Adli Tıp Turumu'nun Genel Müdürü Mehdi Faruzeş, daha önce yaptığı açıklamada "Başta ve yüzde yara izi yok, göz kenarlarında yara izi ya da kafatasında çatlak yok" demişti.

"YALAN SÖYLÜYORLAR"

Emcet Amini, kızının sağlık sorunları olduğu ve bunun ölümüne yol açmış olabileceği iddialarını da reddetti.

Baba Amini ise "Yalan söylüyorlar. 22 yıllık ömründe birkaç soğuk algınlığı hariç hastaneye gitmedi. Hiçbir hastalığı yoktu, hiç ameliyat geçirmedi" dedi.

"DOKTOR OLMAK İSTİYORDU"

Ailesinin aktardığına göre, Mahsa Amini, gelecek hafta üniversite öğrenimine başlayacaktı ve Tahran gezisi, okul başlamadan önceki son tatiliydi.

Babası "Mikrobiyoloji okumak istiyordu. Doktor olmak istiyordu. Bu hayali asla gerçek olamayacak. Annesi çok hasta, onu hepimiz çok özlüyoruz. Dün 23 yaşına girecekti" diye konuştu.

Etiketler :