MAK Araştırma'dan güncel anket: AKP yüzde 35, CHP yüzde 25

MAK Araştırma'dan güncel anket: AKP yüzde 35, CHP yüzde 25

MAK Araştırma'nın başkanı Mehmet Ali Kulat, AKP'nin oyunun yüzde 34 - 35, CHP'ninkinin ise yüzde 24 - 25 olduğunu öne sürdü.

Seçime iki ay kalan ittifakların ve partilerin yarışı sürüyor.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk'e konuşan Kulat, son araştırmaya göre seçmenin yüzde 8'i hangi ittifaka oy vereceği konusunda kararsız göründüğünü ifade etti.

Kulat, seçmenin aslında büyük oranda karar verdiğini ancak söylemediğini ifade etti.

Kulat'ın araştırmasına göre AKP'nin oy oranı yüzde 34-35, CHP yüzde 24-25 bandında. İYİ Parti 'yaşanan dalgalanma sonucu' yüzde 15-16 bandından yüzde 13'lere indi. İki-üç puanlık seçmen CHP ve çok az da olsa Memleket Partisi'ne gitti.

İttifaklarda son durum?

Kulat şöyle devam etti: “Millet ittifakı yüzde 44 bandında gözüküyor. Cumhur ittifakında yüzde 35 bandında bir AK Parti, yüzde 6-7 bandında da MHP ve BBP bloğu var. Bazıları özellikle AK Parti’yi dikkate alarak, ‘AK Parti’nin oylarında düşüş var ama cumhurbaşkanının oylarında düşüş yok' diyor. Bu doğru bir tez değil. Millet ittifakı hangi düzeyde oy alırsa, millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı da aşağı yukarı o düzeyde milletvekili ve Cumhurbaşkanı adaylığını da birbirine çok yakın olacaklar. Buradaki tek istisna Muharrem İnce ve Sinan Oğan'ın durduğu yer. Eğer bu iki isim toplamda yüzde 5 ve üzeri oy alırlarsa seçimi ikinci tura bırakır. Millet ittifakı aleyhine kaybedilmesine neden olabilir.

HDP etkisi

HDP'nin aday çıkarmamasıyla sonuçta yüzde 54 - 55 bandına doğru çıkan Kemal Kılıçdaroğlu karşısında, oy oranı yüzde 45'lere doğru çıkan bir AK Parti var. Seçime daha çok var. Şu anda fotoğraf böyle gözüküyor. Ama bu süreç içerisinde İYİ Partide sıra dışı bir kırılma olursa, masanın başka bir yerinde bir şey olursa onu ben kestiremem olunca konuşacağım. Millet ittifakının yanına HDP'yi de koyduğumuzda oy oranı yüzde 55’i yakaladığında Anayasayı değiştirecek çoğunluğa son derece yaklaşabiliyor. Seçim tarihi çok yaklaştığında seçmen genelde kazanacak tarafa doğru bir eğilim ortaya koyuyor. Onu şimdi göremiyoruz." (Kısa Dalga)