Malatya için deprem uyarısı: Ovacık fayı aktif ve hareketli, 6-7 şiddetinde deprem bekliyoruz

Malatya için deprem uyarısı: Ovacık fayı aktif ve hareketli, 6-7 şiddetinde deprem bekliyoruz
6 Şubat’taki depremden etkilenen Malatya’da binaların yorgun olduğunu belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Erkan Özgür, “Yaşanacak yeni bir felaketin bilançosu daha ağır olur” dedi. Özgür, önlem alınmasını istedi.

6 Şubat’ta 50 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye, deprem korkusuyla yaşıyor. Uzmanlar birçok il için uyarılarda bulunarak, deprem dirençli kentler hazırlanması gerektiğini belirtiyor.

Türkiye’de deprem beklenen illerden birisi de Malatya. Jeoloji Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Erkan Özgür, 6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatya’da yakın zamanda 6-7 şiddetinde bir deprem beklendiğini belirtti. Özgür, yaptığı incelemeler sonucunda Ovacık fay hattının büyük bir deprem yaratacağını ve bu depremin yakın zamanda yaşanabileceğini söyledi.

Özgür, 6 Kasım 2022 tarihinde düzenlediği basın toplantısında Malatya’nın büyük bir deprem yaşayacağını söyleyerek, yerel yönetimlerin hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyarmıştı. Özgür, konuşmasında şunları ifade etmişti: “Çelikhan Erkenek hattını sıkıştırıyor. 2020’den bu yana 3 bine yakın deprem olmuş. O fay hattı kırılacak, bugünü yarını yok. Olası bir depremde de Malatya’nın birçok yeri yerle bir olacak gibi görünüyor. Kışla Caddesi, Akpınar, Fuzuli Caddesi’nde hep bitişik nizamlı yapılar var. Yeni ya da eski bina fark etmiyor. Bir an önce bunlara çözüm bulunup, kentsel dönüşüm yapılması gerekiyor. Önümüzde çok yıkıcı bir deprem geliyor. Malatya tarihi boyunca iki kere yerle bir olmuş. O nedenle yetkililerin bu konuya bir an önce el atması gerekiyor.”

Özgür’ün bu açıklamasının üzerinden 3 ay geçtikten sonra Maraş merkezli 2 büyük deprem meydana geldi ve Malatya’da binlerce bina yıkıldı.

Fay hattı haritasını yeniden incelediklerini belirten Özgür, Doğanşehir, Akçadağ, Yazıhan, Arguvan ve Arapgir ilçelerinin tehlike altında olduğunu söyledi.

“Mahalle mahalle uyarmıştım”

Gazete Duvar’dan Didem Barut’a konuşan Özgür, şunları söyledi:

“Yerel yönetimleri uyarıyoruz ama kimse dikkate almıyor. Mahalle mahalle uyarmıştım ben zamanında ve dediğim gibi oldu. Aylardır Malatya’da artçı depremler, 4 şiddetinin altına düşmedi. Bu da bize farklı sinyaller veriyor. Şu an tehlikeli olan fay hattı, Ovacık fayı. Doğanşehir’den başlayıp Ovacık’a kadar uzanan bir hattan bahsediyorum. Bu fay aktif görünüyor ve son zamanlarda hareketli. Aynı hat Bingöl tarafından da enerji sıkışması yaşıyor. Beklediğimiz depremin şiddeti, 6-7 şiddetinde. Doğanşehir, Akçadağ, Yazıhan, Arguvan, Hekimhan, Arapgir, Kemaliye ağır yıkım alır. Kimseyi korkutmak istemiyorum ancak böyle bir gerçek var ve yetkililerin önlem alması gerekli. Malatya merkez dahil olmak üzere eski binalar acilen yıkılmalı. Çünkü beklediğim depremin çokta uzakta olmadığını tahmin ediyorum.”

“Binalar yorgun, bilanço ağır olur”

Yaşanan depremler nedeniyle Malatya’daki binaların yorgun olduğunu ve çevre illerde bile yaşanacak depremin şehir merkezinde yıkıma neden olacağını söyleyen Özgür, şöyle devam etti:

“Malatya’da ağır ve orta hasarlı olan, yıkılması beklenen yirmi bin bina var. Ayrıca yüzlerce insan konteynerde yaşamaya devam ediyor ancak mecburiyetten evlerine girenler oldu. Malatya’da eski binalar başta olmak üzere hepsi yorgun. Özellikle güçlendirme yapılan binalarda oturan vatandaşları uyarmak istiyorum. Evlerinin sağlamlığından emin olsunlar. Güçlendirme işi riskli bir iş. Herkes yapamaz. Tabi vatandaştan çok yerel yönetimi tekrar uyarıyorum. Yaşanacak yeni bir felaketin bilançosu daha ağır olur. Altından kalkamayız. Maalesef ağır hasarlı binalar az hasarlıya çevrildi. Tekrar uyarıyorum önlem alınsın. Hazırlıklar yapılsın. Korkmak çözüm değil. Hazırlıklı olmak önemli çünkü zamanı belli değil ama yakın.” (Kısa Dalga)