Malatya’da son günlerde art arda deprem: 'Artçılar 2 yıl sürecek'

Malatya’da son günlerde art arda deprem: 'Artçılar 2 yıl sürecek'
Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Özgür, kentte son günlerde art arda gelen depremlere dair "Bunlar olağan şeyler, iki yıla kadar devam edecek. Korkmaya gerek yok" değerlendirmesini yaptı.

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra kentte devam eden artçıları Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Özgür değerlendirdi.

Malatya Söz'den Yusuf Durdu'ya konuşan Özgür, 6 Şubat'ta çok büyük bir fay hattının kırılmaya başladığını ifade ederek bu depremin ardından meydana gelen artçı depremlerin doğal olduğunu ve bunun yaklaşık 2 yıl süreceğini kaydetti.

'5,6 büyüklüğünün üzerinde bir deprem olmaz'

Özgür, Malatya merkeze yakınlığından ve derinliğinin fazla olmaması nedeniyle 3 ve 4 büyüklüklerindeki depremlerin şiddetli bir şekilde hissedildiğini belirtti. Yeşilyurt’un içerisinden fay yüzeyi kırıklarının geçtiğini ve depremlerinde bu fay yüzeyi kırıklarında meydana geldiğine dikkat çeken Özgür şunları söyledi:

“Yoksa bu depremler ana bir fay hattı üzerinde meydana gelmiyor. Bunlar artçı depremler ve devam edecek. 27 Şubat’ta 5,6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. 5,6 büyüklüğünün üzerinde bir deprem olmaz. Bunun altında depremler olabilir. Bunlar olağan şeyler, iki yıla kadar devam edecek. Pek korkmaya gerek yok”

Sabah 2 kez sallandı

Malatya'nın Uluköy mevkiinde saat 01.32'de 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Duruldu mevkiinde de saat 01.58'de 3,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

(Kısa Dalga)