Maltepe Belediyesi’nde grev 3. gününde: Ne eksik ne fazla, hakkımızı istiyoruz

Maltepe Belediyesi’nde grev 3. gününde: Ne eksik ne fazla, hakkımızı istiyoruz
Maltepe Belediye işçilerinin grevi sürüyor. İşçiler, ücret adaletsizliğinin ortadan kaldırılması, düşük ücretlilerin maaşlarının yaşanılabilir bir seviyeye çıkması için 'Taban Ücret' uygulaması istiyorlar.

Maltepe Belediyesi işçilerinin grevi üçüncü gününde sürüyor. Maltepe Gülsuyu Mahallesi'ndeki semt pazarında bildiri dağıtan işçiler, "Bizler her gün sokağınızı süpüren, çöplerinizi toplayan, parklarınızın bakımını yapan, kaldırımlarınızı yenileyen, belediyeyi aradığınızda telefonlarınızı açan, evlatlarınızı emanet ettiğiniz kreşlerde eğitim veren Maltepe Belediyesi emekçileriyiz" diye seslendi. İşçiler, ücret adaletsizliğinin ortadan kaldırılması, düşük ücretlilerin maaşlarının yaşanılabilir bir seviyeye çıkması için 'Taban Ücret' uygulaması istiyorlar.

Evrensel’in haberine göre, pandemi sürecinde herkes gibi ağır ekonomik yükün altında ezildiklerini söyleyen Belediye işçileri, "Biz de sizler gibi pandeminin ağır ekonomik yükü altında eziliyoruz. Sizler gibi çarşıya, pazara çıktığımızda cebimizdeki para, ihtiyaçlarımızı karşılamaya yetmiyor. Sizler gibi çocuklarımıza rahat ve güvenli bir gelecek kurmak istiyoruz. Ancak kredi borçlarımız boyumuzu aştı. Birçoğumuzun maaşlarında haciz uygulaması bulunuyor. Çünkü bizler 2800 ile 3500 TL arasında değişen maaşlarla ay sonunu getirmeye çalışıyoruz. Bu maaşla ev geçindirmeye, çocuklarımızın eğitimini aksatmamaya çalışıyoruz. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi belediye yönetimi pandemiyi bahane ederek maaşlarımız üzerinden tasarruf sağlamak için 'Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvurdu. Sigorta primlerimizin yarısından fazlası buhar olmuş durumda. 3 yılı aşkın süredir günlük 9.66 TL yemek parası ile karnımızı doyurmaya, 6 TL yol parası ile her gün işe gidip gelmeye çalışıyoruz" dedi.

Zam verilmeyeceği söylendi

En ucuz esnaf lokantasında bile bir taş çorbanın 10 lira olduğunu belirten işçiler, "Maltepe Belediyesi ile üyesi olduğumuz DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Yönetimi 6 aydır Toplu İş Sözleşmesi müzakeresi yürütüyor. 6 aylık sürecin sonunda yukarıda belirttiğimiz maaşlara belediye yönetimi sadece %8, yol ve yemek ücretlerine ise net 1’er TL gibi komik bir zam oranı önerdi. Bütçe yetersizliğini bahane ederek daha fazla zam veremeyeceklerini söylediler. Bizim kabul etmediğimiz bu teklifi sizler de vicdanlarınızda kabul etmeyeceğinizi biliyoruz" diye konuştu.

Ardından taleplerini sıralayan işçiler "Maltepe halkını grev sürecinde yanımızda görmek istiyoruz" dedi.

İşçiler ne istiyor?

İşçiler, "Madem ki belediye hizmetlerinin sürekliliğini sağlayan biz emekçileriz, her yıl bütçe planlaması yapılırken 'artık emekçiler yok sayılmasın”' istiyoruz" diyerek taleplerini şöyle sıraladı:

"Kısa Çalışma Ödeneği adı altında maaşlarımız üzerinden sağlanan tasarrufun maaşlarımıza zam olarak yansıtılmasını istiyoruz.

Kimse bizi, işimizle aşımızla tehdit etmesin, açlıkla terbiye etmesin, sefalete mahkum etmesin istiyoruz.

Ücret adaletsizliğinin ortadan kaldırılması, düşük ücretlilerin maaşlarının yaşanılabilir bir seviyeye çıkması için 'Taban Ücret' uygulaması istiyoruz.

Yıllardır zam uygulanmayan yemek, yol gibi yaşamsal destek ücretlerinin sembolik değil, ekonomik koşullara uygun oranda artırılmasını istiyoruz.

İnsanca bir yaşam için kredi taksitlerimizi ödeyebilecek, evimizi geçindirebilecek, okula giden çocuklarımızın cebine harçlık koyabilecek bir maaş istiyoruz."

Yaşam