Mansur Yavaş: "Gökçek dönemine ait 50 dosya daha savcılığa iletilecek"

Mansur Yavaş: "Gökçek dönemine ait 50 dosya daha savcılığa iletilecek"
Mansur Yavaş, Melih Gökçek döneminden 6 ihalede 2.8 katrilyon zarar olduğunu, 50 dosyanın savcılığa gittiğini, önümüzdeki hafta 50 dosyanın daha gideceğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, geçmiş dönemden 6 ihalede 2.8 katrilyon zarar olduğunu, 50 dosyanın savcılığa gittiğini, önümüzdeki hafta 50 dosyanın daha gideceğini açıkladı. “İnsanların pazar artıkları ile beslendiği bir yerde, bunun hesabının sorulması lazım” diyen Yavaş, TOGO kulelerini de mahkeme kararını uygulayarak tıraşlayacaklarını açıkladı. 

Yavaş, Fox TV’de değerlendirmelerde bulundu.  Göreve geldiğinde her şeyi şeffaflaştırdıklarını ve bütün ihalelerin internet üzerinden görülebildiğini anlatan Yavaş, “1250 ihalemiz canlı yayınlandı. Buna Büyükşehir Belediyesine bağlı şirketler de dahil. İhalelere en az 40 firma katılıyor. 80 liraya yapılan işi bugün 20 liraya yaptırıyoruz. Bir de aynı firma yapıyor. Bunun yorumu da halk yapıyor” dedi.  Yavaş, zaman zaman neden aynı firmaya iş veriliyor sorularının da yöneltildiğini belirterek, “Açık ihale yapıyorum, herkes giriyor, fiyatı kıran alıyor. Ne yapmam lazım, ben de kendi firmamı mı kuracağım” açıklamasını yaptı. 

‘2 milyar 235 milyon lira borç ödedik’

Yavaş, göreve başladığında 8 Nisan’da belediyenin borcu 8.5 milyar lira iken, metro için belediyeden kesilen paranın artırılması nedeniyle aynı ayda 11 milyara çıktığını belirterek,  

“2 milyar 235 milyar lira eski dönemin borcunu ödedik. Bugün yine 11 milyar lira borcumuz var. Pandemi nedeniyle EGO çok zarar ediyor. Yolcu yarı yarıya indi. Sağlık çalışanlarımız ücretsiz kullanıyor. Biz de ulaşım sektörüne destek oluyoruz” dedi. 

Belediyenin 30 bin olan personel sayısının 34 bine çıktığını da belirten Yavaş, bunun da taşerona yaptırılan işleri kendi bünyelerinde yapmalarından kaynaklandığını söyledi. 

“Sıfırdan bir sistem kurduk”

Belediyede sıfırdan bir sistem kurduklarını, önceden 90 bin TL’ye kadar olan alımları ihalesiz doğrudan temin yöntemiyle yapılırken, kendilerinin bunu tamamen ortadan kaldırdıklarını anlatan Yavaş, “Doğrudan alımların toplam bedeli 1.7 milyar TL. Az bir rakam değil. Artık bize bağlı şirketler de ihaleyi canlı yapmak ve çok sayıda katılımı sağlamak zorunda. Farklı l bir belediyecilik anlayışı getirmek istiyorum. Hiç kimse Mansur Yavaş kendi yakınlarını zengin etti, ihale verdi diyemez. Amacım namuslu bir şekilde, Ankara’ya yakışır şekilde hizmet edip, gayet güzel çalıştı dedirtmek” diye konuştu. 

Yavaş, kendisinin çılgın projesinin olmadığını, bu projelerin maliyetlerini herkesin gördüğünü belirterek, “Benim en büyük projem Ankara halkını zengin etmek, eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak” dedi. 

1150 çiftçi ile sözleşmeli üretim

Mansur Yavaş, kırsal kalkınmaya çok büyük destek verdiklerini, 1150 çiftçiye sözleşmeli üretim yapmak için tohum verdiklerini, böylece hem üretimi desteklediklerini, hem de vatandaşa gelir sağladıklarını kaydetti. 

Belediyeye 300 bin kişi iş başvurusu yaptı

Pandemi nedeniyle işsizliğin arttığına da işaret eden Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne 300 bin kişinin iş başvurusu yaptığını söyledi.  

Pandemi döneminde 300 bin aileye yardım dağıttıklarını, sosyal yardıma ihtiyacı olan herkesin arkasında belediyenin olduğunu bildiğini anlatan Yavaş, belediyeden 160 bin ailenin düzenli olarak sosyal yardım aldığını söyledi.  

Öncelikli hedef su ile ilgili altyapı problemlerini çözmek

Mansur Yavaş, 2 yıl içinde yatırım yapacakları tüm projeleri toparladıklarını, önceliğinin su ile ilgili altyapı problemini çözmek olduğunu söyledi.

İki yıldan beri suya zam yapmadıklarını ve 4 katrilyon liranın bu yolla Ankaralının cebinde kaldığını anlatan Yavaş, altyapı yatırımı yapmadığı için isim vermeden Gökçek yönetimini eleştirdi. 

“Açıktan kanalizasyon akıyor, helikopter alınıyor”

Yavaş, “Ankaralıya temiz su temin etmek, asbestli boruları değiştirmek bizim görevimiz. Halen köylerde, mahallelerde açıktan kanalizasyon akıyor, siz gidip helikopter alıyorsunuz. Birinci önceliğimiz açıktan akan bir tek kanalizasyon kalmayacak. Çeşmeden su almayan tek bir köy de kalmayacak. 400 kilometre asbestli boru değişecek. Polatlı’da 150 bin nüfus kalitesiz su içiyordu. Çöp, su, ulaşım gibi temel işleri bırakıp, şirketin biri Dubai’de otel alıyor. Neler, neler” ifadelerini kullandı.

“6 ihalede 2.8 katrilyon zarar var. 50 dosya daha savcılığa gidecek”

Mansur Yavaş, geçmiş dönemden 6 ihalede 2.8 katrilyon zarar olduğunu, 50 dosyanın sağcılığa gittiğini, önümüzdeki hafta 50 dosyanın daha gideceğini açıkladı.  

“İnsanların pazar artıkları ile beslendiği bir yerde, bunun hesabının sorulması lazım” diyen Yavaş, “Bunlar aslında partili olamazlar. Benim kanaatim yolsuzluk yapanlar kim olursa olsun o partilerin arkasına saklanırlar, yolsuzluğum görünmesin diye” açıklamasını yaptı. 

Hukukta bunun hesabını sorarken zorlandıklarını da anlatan Yavaş, “Benim görevim bir iddia varsa araştırıp yargıya taşımak. Ulak sistemine girdikten sonra bir gün mutlaka soruşturulur. Ankara’da 10-15 yılda 20 firma zengin olmuş” dedi.

Gazeteci Murat Ağırel’in ‘Parsel parsel’ kitabına ilişkin ‘Çok iyi bir iş yaptı” diyen Yavaş, hiç kimsenin Gökçek’e bulaşmaya cesaret edemediğini, herkesi mahkemeye verdiğini, ancak Ağırel ile ilgili mahkemeye başvurmadığını söyledi. 

Ulus Çarşısı’nda çalışma başlayacak

Ulus Çarşısı’nın tarihi mekanların ile dış mekanlarında yapılacak çalışmaların tamamlandığını ve yakında başlayacaklarını, Dışkapı’dan Kuğulu Park’a kadar tabela kirliliğini ortadan kaldıracak çalışma yapılacağını belirten Yavaş, dış cephelerin yenileneceğini söyledi. Yavaş, Kızılay’ın da hafta sonu öğlene kadar trafiğe kapatılmasını önerdi. 

Başkent Kart bütün dünyada geçerli olacak

Mansur Yavaş, ihtiyaç sahiplerine dağıttıkları sosyal yardımların sadece dağıtım maliyetinin 20 milyon lira olduğunu, çıkardıkları Başkent Kart ile bu dağıtım maliyetini de ortadan kaldıracaklarını anlattı. 

Bankalarla görüştüklerini, bu kartın kredi kartı gibi kullanılmasını sağlayacaklarını anlatan Yavaş, “160 bin sosyal yardım alan bu kartı kullanacak. İstediğini alacak. Dünyanın her yerinde geçerli olacak. Bütün Türkiye’de isteyene vereceğiz. Yaptığınız her alışverişten komisyon kesiliyor. O komisyonlar da birikecek ihtiyacı olanlara aktarılacak” dedi

TOGO kuleleri tıraşlanacak 

Mahsur Yavaş, kamuoyunda çok tartışılan ve TOGO kuleleri ile ilgili de yargı kararını uygulayacaklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “20 bin metrekare inşaat hakkı varken 120 bin metrekare inşaat yapıldı. 102 ticaret 398 bağımsız bölüm var. Yasaya aykırı imar artışı olmasa 100 bağımsız bölüm olacaktı. Meclis kararı ile 500 ile bir katrilyon arası birisine verilmiş. Mahkeme bunu iptal etti. Bina tıraşlanacak. Kanunu uygulayacağız. Duyuyoruz, ‘ben işimi hallederim’ diye. Kiminle halledersin. Bu güzel emsal olacak. İnsanlar sanayicilik, üreticilik, yapıyor, çalışıyor. Bir kararla bu kadar ucuz olmamalı bu işler. Burada kamunun hakkı var.”

Ankapark’ı 50 bin liralık ihtiyati tedbir nedeniyle boşaltamıyoruz 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankapark’ın boşaltılması için kasım  ayında ihtar çekmelerine rağmen kiralayanların dava açtıklarını ve hakimin 50 bin liralık teminat karşılığında ihtiyati tedbir kararı verdiğini ve boşaltamadıklarını açıkladı. Şu anda görünen hasarın 11 trilyon olduğunu ve makina aksamlarını da bilmediklerini ifade eden Yavaş, Ankapark’ın yan tarafındaki  900 dönüm hayvanat bahçesinde evcil hayvanların yanı sıra evcil olmayan hayvanların da birebir boyutlarında dijital olarak görülebilecek bir projeleri olduğunu ve Ankapark ile birleştiğinde 50-100 bin kişinin bu alanlardaki etkinliklere katılabileceğini söyledi. 

Ankapark için 712 milyon 960 bin dolar harcandığını, belediyenin araçları ile birlikte bu rakamın 750 milyon dolara çıktığını dile getiren Yavaş, “Büyük çoğunluğu battı. Zaman zaman 400 milyon dolar diyorlar. Bu kadar vahim altyapı hizmetleri dururken, buralara para harcamak akıl alır gibi değil” dedi. 

Belediye şirketlerine yönetici atama

Mansur Yavaş, belediye şirketlerine yönetici atama yetkisinin kanunla belediye başkanında olduğunu, daha önce Danıştay’ın da bu görevin Belediye Meclisi’ne verildiğini anlatarak, “Bu kararı çocuklarınıza nasıl izah edeceksiniz. Kanunu değiştirin hukuku neden zorluyorsunuz. Şu anda hukuk açısından dünyadaki sıralamada bu şekilde zorlama kararlar alındıkça Yavaş zarar görmüyor, Türkiye’nin imajı zarar görüyor” dedi. 

“Belediye dışında aklımdan bir şey geçirmiyorum”

Yavaş, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda da “Belediye Başkanlığını çok şerefli bir makam olarak görüyorum. Elbette Cumhurbaşkanlığı çok daha yüksek bir makam. Belediye dışında aklımızdan bir şey geçirmiyoruz. Bu bizi farklı yerlere götürür. Ankara halkının gönlüne girmek bizi son derece mutlu ediyor” dedi. 

Yavaş, Muammer Aksoy’un evinin müze yapılması projesini belediye olarak kendilerinin de desteklediğini açıkladı. 

Sergül Keskin / Ajans Bizim
Gündem