MASAK'tan kripto incelemesi: FTX'in ilişkili olduğu kişiler mercek altında

MASAK'tan kripto incelemesi:  FTX'in ilişkili olduğu kişiler mercek altında
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "MASAK, kripto para platformu FTX'in ilişkili olduğu kişiler nezdinde inceleme başlattı" dedi.

Kripto para platformu FTX, ABD'de iflas başvurusunda bulunmuş, platformun CEO'su Sam Bankman-Fried ise istifa ettiğini açıklamıştı. Mahkemeye sunulan belgelerde şirketin parasıyla çalışanlara ve danışmanlara, kayıtlara geçirilmeden evler alındığı ortaya çıktı. Belgelere göre FTX’ten alacağı olan şahıs ve kurum sayısı 1 milyonun üzerinde olabilir.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de "Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto para işlem platformu FTX'in ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde inceleme başlattı" açıklamasını yaptı. Nebati şunları söyledi:

" Geçtiğimiz günlerde, ABD'de iflas süreci başlayan kripto para borsası FTX kapsamında, ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde MASAK gerekli tedbirleri ivedilikle alıp inceleme başlatmıştır. Böylesine büyük bir oluşumun çok hızlı bir şekilde iflas ve kriz sürecine girebildiğini hatırlatmak ve mevcut haliyle kripto para piyasasının azami ihtiyatla yaklaşılması gereken bir alan olduğunun altını çizmek isterim." (DHA/Kısa Dalga)

Ekonomi