Merkez Bankası Başkanı Ağbal: "Döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız, açık ve şeffaf olacağız”

Merkez Bankası Başkanı Ağbal: "Döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız, açık ve şeffaf olacağız”
Şeffaf olacaklarını bildiren Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, kalıcı fiyat istikrarını sağlamanın en önemli ve vazgeçilmez görevleri olduğunu belirterek "Döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız” diye konuştu.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, kalıcı fiyat istikrarını sağlamanın en önemli ve vazgeçilmez görevleri olduğunu belirtti, "Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız" dedi. Bu konuda gelişmeleri şeffaf ve açık biçimde kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, ekonomistlerle gerçekleştirdiği online toplantıda konuştu. Ağbal, “Merkez Bankası olarak kalıcı fiyat istikrarını sağlamak en önemli ve vazgeçilmez görevimiz. Attığımız ve atacağımız adımlarla bu amaca hizmet edecek para politikası çerçevemizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Sıkı para politikasının ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın, talep kanalı üzerinden daha ılımlı bir ekonomik aktivite düzeyine yönelim sağlayacağını ileten Ağbal, şunları söyledi:

“Öngörülebilirlik ve sıkı duruş, enflasyonun düşüş eğilimine girmesine, ülke risk priminin düşmesine, TL tasarrufların özendirilmesine, ters para ikamesinin başlamasına, rezervlerin artış eğilimine ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesine katkı yapacaktır. Tüm kararlar fiyat istikrarı önceliği ile alınacaktır. Fiyat istikrarı, finansal ve makroekonomik istikrarın temelidir. 2023 yılına kadar para politikasını sıkı bir duruşla, başka bir deyişle, güçlü dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası seti ile yüzde 5 hedefini elde edene kadar koruyacağız.”

Ağbal, açıklık ve şeffaflık vurgusu yaptığı konuşmasında “Döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız” dedi. Ağbal şöyle devam etti:

“Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız. Şartlar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız. Dezenflasyon ve fiyat istikrarı sürecine tüm paydaşların katılımının, eş güdümün ve bütünsel bir yaklaşımın gerekli olduğunu düşünmekteyiz.”

(ANKA)

 

Ekonomi