Meclis Başkanı Şentop'tan başkanlık sistemi açıklaması: 'Yıllar önce Erdoğan'dan görüş aldık'

Meclis Başkanı Şentop'tan başkanlık sistemi açıklaması: 'Yıllar önce Erdoğan'dan görüş aldık'

TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, başkanlık sistemine ilişkin yaptığı açıklamada "1988 yılında biz bu konuyu kapak yapmışız. O tarihlerde bir partinin il başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, ondan da görüş almışız. O da diyor ki, 'Türkiye için en uygun hükümet sistemi, başkanlık sistemidir' diyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, üniversite öğrencileri ile kahvaltı programında bir araya geldi. Üsküdar Valide Sultan Gemisi'nde düzenlenen programda, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz da yer aldı.

"Erdoğan'dan görüş almışız"

Siyasete girmeden önce üniversitede akademisyen olarak görev yaptığını hatırlatan ve öğrencilik dönemlerinde bir hukuk dergisi çıkardıklarını belirten TBMM Başkanı Şentop, "Bu dergide Türkiye'nin sorunlarını ele alıyorduk. Kapak konusu başkanlık sistemiydi. 1988. Bugün de başkanlık sistemi tartışılıyor ya, bu sanki yeni bir konuymuş gibi… 3-5 yılın konusuymuş gibi algılanıyor. Halbuki öyle değil. 1988 yılında biz bu konuyu kapak yapmışız. O tarihlerde bir partinin il başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, ondan da görüş almışız. O da diyor ki, Türkiye için en uygun hükümet sistemi, başkanlık sistemidir diyor" dedi.

Türkiye'nin dünyadaki güçlü 5 ülke sayıldığında içinde bulunduğunu görüyoruz

Gençlere gelecek döneme kendilerini hazırlamaları gerektiği tavsiyesinde de bulunan Şentop, "Türkiye'nin geleceğe hazırlanması da gençlerin hazırlanması ve yetişmesiyle ilgili bir husus. Geleceğe yönelik yapılan bütün projeksiyonlarda Türkiye'nin dünyadaki güçlü, etkili, bölgesel ve küresel anlamda etkili olabilecek 3 veya 5 ülke sayıldığında mutlaka içinde Türkiye'nin bulunduğunu görüyoruz. Bunun sebeplerinden bir tanesi nüfus. Türkiye'nin nüfusu gerçekten kendi bölgesinden, dünyadan, baktığımızda, bereketli bir nüfus. Şu an Türkiye'nin 85 milyon nüfusu var. Bu bir nüfus bereketidir. Tarihteki nüfus hareketliliği ülkelerin geleceğine dair tabir yapmamızda bize imkan veriyor. Bir coğrafyada, nüfus bereketi varsa, nüfus artışı varsa, orada geleceğe yönelik o ülkenin, devletin geleceğine yönelik olumlu gelişmeler tahlil edebilirsiniz" dedi. (DHA)