Meclisi onayladı: Almanya'da esrar artık yasal

Meclisi onayladı: Almanya'da esrar artık yasal
Alman Meclisi esrarın yasallaşmasını onayladı, 1 Nisan’dan itibaren Almanya'da 18 yaş ve üzeri yetişkinler, sınırlı ölçüde esrar bulundurup yetiştirebilecek.

Almanya, yoğun tartışmaların ardından kişisel kullanım amaçlı esrarı kısmen yasallaştırlması için Meclis onayı geldi. Ülkede artık kişisel kullanım için esrar yasal.

Almanya, Malta ve Lüksemburg'tan sonra esrarı yasallaştıran 3. Avrupa Birliği ülkesi oldu.

Siyasetçiler, pazarı uyuşturucu satıcılarından geri almayı isterken, doktorlar bu hamlenin gençlerin sağlığını riske attığı konusunda uyarıyor.

Uyuşturucuya kolay erişime izin vermenin artıları ve eksileri hakkındaki tartışmaların ardından Almanya parlamentosunun esrar kullanımını kısmen yasallaştırmış oldu.

Yasa ne getiriyor

Esrar resmi yasaklı maddeler listesinden çıkarılacak. Yetişkinler yasa kapsamında 25 gram esrarı üzerinde taşıyabilecek.

Yetişkinler 1 Nisan'dan itibaren evlerinde üç bitki yetiştirebilecek.

18 yaşın altındakiler için esrar tüketimi yine yasak olacak.

18 ila 21 yaş arasındakilerin ise yalnızca 30 grama kadar esrar satın almasına izin verilecek.

Özellikle okullarda ve anaokullarında esrar kullanımına ilişkin muhalefetin uyarılarının ardından Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, yasanın eğitim kurumlarının 100 metre yakınında esrar içilmesini yasaklayacağını söyledi.

Kenevir bitkisini yetiştirmek ve dağıtmak için kurulan, kar amacı gütmeyen lisanslı kulüplerde de bulunabilecekler.

Pazarı satıcıların elinden almak

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, yeni mevzuatın düzenli olarak esrar kullandığı tahmin edilen 7 milyon Alman'ı uyuşturucu satıcılarından uzaklaştırmaya olanak sağlamasını beklediğini söyledi.

Hükümet, yeni yasanın aynı zamanda artan sayıda genç tarafından tüketilen esrarın kalitesini de artıracağını iddia etti.

Lauterbach oylamadan önce, "Çocukların ve gençlerin korunması, bu yasanın ulaşmayı amaçladığı hedefin merkezinde yer alıyor. Son on yılda çocukların ve gençlerin esrar tüketimi istikrarlı bir şekilde arttı.” dedi.

Yasanın gizli pazarın daralmasına neden olacağını ve uyuşturucu dağıtımının kontrol edilmesine yardımcı olacağını söyledi.

Yasa değişikliğine karşı çıkan doktorlar, tam tersine uyuşturucuyu daha ulaşılabilir hale getirerek gençlerin sağlığını tehlikeye atacağı ve dolayısıyla bağımlılık riskini artıracağı uyarısında bulundu. (Kısa Dalga)

Dünya