Meclis'te bütçe görüşmeleri sırasında Noel baba tartışması çıktı

Meclis'te bütçe görüşmeleri sırasında Noel baba tartışması çıktı
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında, "Noel baba" tartışması yaşandı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşların bütçesinin görüşmeleri sırasında iktidar ve muhalefet parti milletvekilleri arasında sık sık tartışma yaşandı.

"Noel babaların bıçaklandığını duyacağız hepimiz"

Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik, patrikhanelerin, metropolitlerin tüzel kişiliklerinin olmadığına dikkat çekti. Bütün dünyada statü sahibi olan patrikler ve din görevlilerinin Türkiye'de yok hükmünde olduğunu öne süren Çelik'in "Nefret söylemi de devam ediyor. Şimdi, Noel'e yaklaşıyoruz biliyorsunuz ve Türkiye'de, önümüzdeki günlerde birçok yerde Noel babaların bıçaklandığını duyacağız hepimiz" iddiasında bulundu. Bu açıklamalara AKP milletvekilleri tepki gösterdi.

Komisyondaki iktidar sıralarından tepki yükselirken, AKP Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, "Ya beyefendi nereden çıkartıyorsun? Yok öyle bir şey" dedi.

AKP İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, "Halkı kin ve nefrete sevk ediyor" derken, Ekrem Çelebi de, "Sen böyle söyleyince insanın kanı donuyor" ifadesini kullandı. Tuma Çelik, "Göreceğiz, hepimiz birlikte göreceğiz. Bu güne kadar her yıl yaşadığımız olayların önümüzdeki dönemde tekrar yaşanacağını söylüyorum" dedi.

Çelik'in, iddialarını sürdürmesi üzerine; komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz tepki gösterdi. Çelik'e uyarıda bulunan Yılmaz, "Göreceğiz demek yerine, temenni etmiyorum" demesinin daha iyi olacağını söyledi. Yılmaz, "Bir yanlış anlaşılmaya müsait oluyor cümleniz" diyerek Çelik'in kullandığı ifadeyi değiştirmesini istedi. Çelik de, "İnşallah böyle bir şey olmaz, ama yaşanan durum bunu gösteriyor" dedi. (DHA)