Mehmet Şimşek'in 4 günlük faturası dudak uçuklattı: 'Kısa sürede faizini alıp gidecekler. Plan bu..'

Mehmet Şimşek'in 4 günlük faturası dudak uçuklattı: 'Kısa sürede faizini alıp gidecekler. Plan bu..'

Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve başlamasının ardından dolar kuru, euro ve altın rekor üstüne rekor kırdı. Ücretli çalışanın, memurun ve emeklinin maaşı resmen eridi. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Şimşek'in 4 günlük performansının piyasalara, vatandaşlara maliyetinin hesabını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üçüncü Cumhurbaşkanlığı döneminde 'hazine'yi Mehmet Şimşek'e teslim etti. Piyasalar yangın yerine döndü. Dolar kuru, euro ve altın rekor üstüne rekor kırdı. Dolar kurundaki yükseliş başta benzin, motorinm ve LPG olmak üzere birçok kalemde zamma neden oldu.

Şimşek'in maliyeti ne olacak?

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, "Rezervleri tüketen, ülkeyi yatırım değil rant üssüne çeviren AKP ekonomide yolun sonuna geldiğini anlayınca her türlü hakaret ettiği Batı’ya yanaşmak için Mehmet Şimşek’i geri getirdi. Peki, Şimşek’in maliyeti ne olacak?" diye sordu ve yanıtını verdi.

"Faiz için avuçlarını ovuşturuyor"

Karabat, Batı'nın Erdoğan'a "faiz" ve "mültüciler" konusunda minnettar kalacaklarını belirterek, "Batı sermayesinin faizden kazanması için harekete geçildi. Hatırlayın, 28 Mayıs’ın ertesinde Avrupa liderleri mültecileri tutacağı için Erdoğan’a minnet dolu tebrik mesajları yağdırıyorlardı. Şimdi de alacakları faiz için avuçlarını ovuşturuyorlar." dedi.

Şimşek'in 'kara' planı

Döviz kurundan sonra faiz silahının çekileceğini vurgulayan Karabat, "Döviz yavaş yavaş serbest bırakıldı. Dolar bir noktaya geldikten sonra büyük ihtimalle faiz silahı çekilecek. Dövizdeki artış durdurulup, sıcak paranın gelmesi sağlanacak. Ancak bu paralar yatırıma dönüşmeyecek. Kısa sürede faizini alıp gidecekler. Plan bu..." ifadelerini kullandı.

Tehlikenin boyutu

"Peki, bize faturası ne olacak?" diye soran Karabat, "Türkiye’nin dış borcu 459 milyar dolar. Doları seçim öncesi zar zor 19 TL’de tuttular. O zamanki borç 8,7 trilyon liraydı, şimdi ise kuru 24 TL’den ele alırsak 11 trilyon TL. 203,3 milyar dolar olan kısa vadeli dış borç 3,9 trilyon liradan, 4,9 trilyon liraya çıktı. Yani Türkiye’nin bir yıl içinde ödemesi gereken borcu 1 trilyon TL arttı. 2023 bütçesinin 4,6 trilyon TL olduğunu hatırlarsak tehlikenin ne kadar büyük olduğunu görürüz." yanıtını verdi.

"Memurun ve emeklinin hakkı çalındı"

Sonrasında yaşanacaklarla ilgili Karabat, "Büyük bir ihtimalle sert bir faiz artışıyla birlikte kur frenlenecek ve ekonomi soğutulacak. Böylece dövize olan talebin azalması sağlanacak ama diğer taraftan işsizlik de patlayacak. Kurun önünü açarak aslında TÜİK’in enflasyonunun yalan olduğunu itiraf etmiş oldular. Enflasyona paralel artmayan dolar kuru, döndü dolaştı patlama noktasına geldi. Sonuçta düşük enflasyon verileri ile işçinin, memurun ve emeklinin hakkı çalındı." dedi.

"AKP’nin beceriksiz politikasının faturasını orta ve alt gelir grubu vatandaşlarımız ödeyecek. Yani ülkenin %80’ine fatura kesildi. Milli gelirin %48’ini elinde bulunduran nüfusun %20’si ise bundan etkilenmeyecek." diyen Karabat Şunları söyledi:

Araç saltanatı, bakan yardımcılıkları, ballı koltuklar, sarayın harcamaları, 3-4 yerden alınan maaşlar, AKP teşkilatlarına havadan verilen kadrolar başta olmak üzere adımlar atılması gerekiyordu. Biz bunları yapacaktık. Ama AKP faturayı ilk halka kesiyor. Rantına dokunmuyor.

Bütçe açığı, dış ticaret dengesizliği, ithalata bağımlılık, finansman zorlukları, müteşebbislerin durması, genç nüfusun geleceğe güvensiz bakması gibi onlarca problem dururken Şimşek sadece gündemi oyalar... (Kısa Dalga)