Melih Gökçek'in Ankapark'ı hurda yığınına döndü

Melih Gökçek'in Ankapark'ı hurda yığınına döndü

801 milyon dolar maliyetli Ankapark’ın depolarında çürümeye terk edilen oyuncakların görüntüleri ortaya çıktı.

Eski AKP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, "Guinness Rekorlar Kitabı’na gireceğiz” dediği Ankapark beklenilen ilgiyi göremeyince bir hayalet tesise döndü.

801 milyon dolar maliyetli tesis Şubat 2019’daki açılışından yedi ay sonra kapandı.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberinde, Ankara’nın göbeğinde koca bir hurda yığını haline dönüşen tesisin depoları görüntülendi.

Ankapark’ın depolarında, milyonlarca dolar harcanan dinozor maketleri ve oyuncakların hurdaya dönmüş hali gözler önüne serildi.

YARGI SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Yargı süreci devam ederken tesis de kamu zararı yazmaya devam etti. Milyonlarca dolarlık oyuncaklar depolarda çürümeye terk edilirken tesis, hırsızların gözde mekanı haline geldi. Belediye kaynakları, tesiste hemen her gün yeni bir hırsızlık olayı yaşandığını belirtti.

İFLASINI RESMEN İLAN ETTİ

Tesisteki çürüme devam ederken tesisin ABB’ye devrine yönelik dava 15 Haziran 2022 tarihine ertelendi. Şubat 2022’de ise Ankara 21’inci İcra Dairesi, Ankapark Turizm İşletmeleri Ticaret Anonim Şirketi'nin iflasını resmen ilan etti.

DEPOLARDA HURDAYA DÖNMÜŞ OYUNCAKLAR GÖRÜNTÜLENDİ

Belediye iştiraki ANFA Güvenlik’e bağlı görevlilerce korunan ve tesisin oyuncaklarının muhafaza edildiği depolardaki görüntüler ise can yaktı. Depoların içi ve etrafındaki oyuncakların hemen hepsi çürümeye yüz tuttu. Milyonlarca dolar harcanan dinozorların büyük bölümü parçalandığı, tesis için Çin’den getirtilen plastik ve metal oyuncakların kullanılamaz hale geldiği görüldü.

DEPOLARINDAKİ BAZI OYUNCAKLARIN MAALİYETİ

• Hayvan heykelleri: 1,3 milyon dolar
• Kullanılmayan teleferik 50 milyon dolar
• Müzikli görsel fıskiye 14,8 milyon TL
• Dinozor iskeletleri ve fosilleri: 694 bin dolar
• Dinozor ve kamuflaj malzemeleri: 4,7 milyon dolar
• Hareketli dinozor, yapay ağaç, bank ve gölgelikler: 2,5 milyon dolar
Plastik çiçek ve plastik ağaç: 1,8 milyon dolar.