Meme kanserini yüzde 50 önleyen ilaç kullanılmaya başladı

Meme kanserini yüzde 50 önleyen ilaç kullanılmaya başladı
İlk olarak 2017 yılında önleyici bir seçenek olarak tavsiye edilen Anastrozol, İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu tarafından ruhsatlandırıldı.

İngiltere'de meme kanserini önlemeye yardımcı olan bir ilaç, hastalık riski taşıyan kadınlarda uygulanmaya başlandı.

Uzun yıllardır hastalığı tedavi etmek için kullanılan Anastrozol isimli ilaç, artık önleyici bir seçenek olarak ruhsatlandırıldı.

BBC’nin haberine göre, son denemeler, ilacın menopoz sonrası yüksek risk altındaki kadınlarda meme kanseri insidansını (Risk altındaki sağlam kişilerin belirli sürede, belirli bir hastalığa yakalanma olasılığını gösteren ölçüt) neredeyse yüzde 50 oranında azaltabileceğini gösterdi.

İngiltere’de orta ya da yüksek derecede meme kanseri riski taşıyan yaklaşık 289 bin kadının ilaç için uygun olabileceği belirtildi.

Bunların dörtte birinin ilacı kullanmaya başlaması durumunda, İngiltere'de 2 bin meme kanseri vakasının önlenmesine yardımcı olabileceği ifade edildi.

İngiltere kamu sağlığı kurumu NHS England'a göre bu durum sağlık hizmetlerine tedavi masraflarında 15 milyon sterlin tasarruf sağlayabilecek

Haberde, meme kanserinden endişe duyan tüm kadınların aile hekimleriyle temasa geçebileceği ve aile geçmişleri de dikkate alınarak tam bir risk değerlendirmesi için kendilerini bir uzmana yönlendirebileceği belirtildi.

Anastrozol’un patent dışı olduğu ve bu nedenle birden fazla şirketin üretebileceği ve oldukça ucuza dağıtılabileceği anlamına geldiği kaydedildi.

İlk olarak 2017 yılında National Institute for Health and Care Excellence tarafından önleyici bir seçenek olarak tavsiye edilen Anastrozol'ün bu şekilde kullanımı, NHS England'ın ilaçların yeniden kullanımı programının bir parçası olarak İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu tarafından ruhsatlandırıldı.