Memet Ali Alabora’nın yönettiği 'Galler bir Sığınak Ülkesidir' filmine ödül

Memet Ali Alabora’nın yönettiği 'Galler bir Sığınak Ülkesidir' filmine ödül
Gezi Davası'ında dosyası ayrılan ve müebbet hapis istemiyle yargılanan oyuncu Memet Ali Alabora’nın yönettiği “Galler bir Sığınak Ülkesidir” isimli film, Yardım Filmleri Ödülleri (CFA) kapsamında ödül aldı. Alabora, “Ben bir mülteciyim. Siz de mülteci olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Hakkında Gezi Davası kapsamında müebbet hapis istenen ve Galler’de yaşayan oyuncu Memet Ali Alabora, Galler Mülteci Konseyi’nin “Galler bir Sığınak Ülkesidir” isimli filmini yönetti. Britanya hükümetinin “Vatandaşlık ve Sınırlar Yasası” planına karşı çıkan kısa film, uluslararası bir ödül olan Yardım Film Ödülleri’nde büyük ödülün sahibi oldu. "Galler bir Sığınak Ülkesidir" kısa filmi, Britanya hükümetinin sınır geçişlerini zorlaştıran yasa tasarısına karşı duruyor.

T24'ün aktardığına göre ödül töreninde filmle ve Britanya’daki mültecilerle ilgili konuşan Alabora, şunları söyledi: "Ben bir mülteciyim. Siz de mülteci olabilirsiniz. Ve çok yakında dünyanın herhangi bir yerinde sadece iklim krizi ya da bir deprem sebebiyle sizler de mülteci olabilirsiniz. Mülteciler hakkında konuştuğumuzda soyut birer figürlermiş ya da istatistiklermiş gibi konuşuyoruz. Onlar “mülteci” değil. Onlar insan. Ayrı ayrı bireyler. Bu sınır yasası sizin için yemekler yapan ya da birlikte kart oynadığınız ya da sizin için şiirler yazan arkadaşlarınızın bir anda ortadan kaybolabilmesi anlamına geliyor ve biz bunu istemiyoruz.

Aslen Türkiye’denim. Deprem yaşandığında ilk hafta boyunca herkes dünyanın en iyi insanıydı. Kriz zamanlarında her şeyi unuturuz. Kimliklerimizi, ülkelerimizi, nereden geldiğimizi unutur ve sadece birbirimize yardım ederiz. Bizi insan yapan budur. "

Kültür Sanat