Memur ve emekliler için maaş zammı oranı ne olacak?

Memur ve emekliler için maaş zammı oranı ne olacak?
Yıl sonuna doğru yaklaşırken milyonlarca Memur ile SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaş zammı rakamları netleşmeye başlıyor.

Memurlar ve memur emeklileri, enflasyon rakamına göre enflasyon farkı almaya hak kazanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 aylık enflasyon oranı kadar yeni yılda zam alıyor.

TÜİK ekimdeki aylık enflasyonu yüzde 3,54, yıllık enflasyon ise yüzde 85,51 olarak açıkladı.

NTV'nin haberine göre temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarını kapsayan dört aylık dönemde enflasyon yüzde 10,84 olarak kayda geçti.

Bu rakama göre memur ve memur emeklileri yüzde 7'lik toplu sözleşme zammına ek olarak en az yüzde 3,84'lük enflasyon farkına hak kazandı. Yeni yılda memurlar yüzde 8 oranında toplu sözleşme zammı alacak.

Dört aylık rakamlara göre memurun ocak ayı zammı enflasyon farkıyla birlikte toplam yüzde 11,84 olacak. Son iki aylık veriyle birlikte kesin zam oranı netleşecek.

SSK EMEKLİLERİNİN ZAM ORANI

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 ayda bir enflasyon oranında zam alıyorlar. Emekliler için dört aylık verilere göre şimdiden yüzde 10,84'lük zam imkanı oluştu. Kasım ve aralık verileriyle birlikte emeklilerin kesin zam oranı netleşecek.

Kasım enflasyonu 5 Aralık, Aralık enflasyonu ise 3 Ocak'ta açıklanacak. Memur, memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin kesin zam oranları bu tarihlerde açıklanan rakamların sonunda belli olacak. (Kısa Dalga)

Ekonomi