Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak, ekonomistler ne bekliyor?

Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak, ekonomistler ne bekliyor?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) kararı bugün açıklanacak. Reuters’in anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ekimde de 100 baz puan indirimle politika faizinin yüzde 12 seviyesinden yüzde 11’e çekilmesi yönünde.

TCMB, son iki toplantısının 100’er baz puanlık indirimlerle, enflasyona göre düzeltilmiş politika faizini emsaller arasında açık ara en düşük olan – yüzde 71,5'e çekmişti. Bankanın eylül toplantısından bu yana da yıllık enflasyon oranı yüzde 83,5'e yükseldi.

Dünya gazetesinin haberine göre politika faizinin bugünkü PPK dahil yılsonuna kadar yapılacak tüm PPK toplantılarında 100 baz puanlık indirimlerle birlikte 2023 yılına yüzde 9 seviyelerinde tek haneli politika faiziyle girilmesi öngörülüyor.

Reuters anketine katılan 20 ekonomistin 13'ü TCMB'nin bu ay politika faizini 100 baz puan indirmesini beklerken ankete katılan bir kurum haftalık repo faizinin 50 baz puan indirilerek yüzde 11,50'ye çekileceğini, 6 kurum ise sabit bırakılacağını öngördü. Anketteki medyana göre TCMB'nin 2023 yılının ikinci çeyreğinden itibaren faiz artışlarının başlaması bekleniyor.

Haftalık repo faizini 2023 ikinci yarısından itibaren yüzde 17-18 seviyesine yükseltmesi bekleniyor. En yüksek tahmine göre 2023'ün ikinci yarısında politika faizi yüzde 40 seviyesine kadar yükselebilir.