Merkez Bankası: Gıda fiyatları yüksek oranda artmaya devam etti

Merkez Bankası: Gıda fiyatları yüksek oranda artmaya devam etti

Merkez Bankası, yemek hizmetleri, eğitim ve bakım-onarım gibi kalemler öncülüğünde enflasyon yüksek seyrederken, gıda fiyatlarının yüksek bir oranda artmaya devam ettiğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), şubat ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu yayımladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayı enflasyonunun yüzde 3,15 arttığını, yıllık enflasyonun ise yüzde 55,18 olduğunu açıklamıştı.

Merkez Bankası, şubat ayı enflasyonuyla ilgili gıda fiyatlarının sebze, kırmızı et ile süt ve süt ürünleri öncülüğünde yüksek bir oranda artmaya devam ettiğini belirtti.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Bu dönemde yıllık enflasyon enerjide belirgin olmak üzere tüm ana gruplarda düşüş kaydetmiştir. Enerji fiyatlarında, kur ve emtia fiyatlarındaki görünüme paralel olarak, son aylardaki ılımlı seyir sürmüştür. Temel mal grubunda da bu dönemde aylık artışların yavaşladığı izlenmiştir. Hizmetlerde fiyat artışı bir önceki aya göre yavaşlamakla birlikte, yemek hizmetleri, eğitim ve bakım-onarım gibi kalemler öncülüğünde nispeten yüksek seyretmiştir. Kirada aylık artış oranı bir önceki aya kıyasla önemli ölçüde gerilemiştir. Öte yandan, gıda fiyatları sebze, kırmızı et ile süt ve süt ürünleri öncülüğünde yüksek bir oranda artmaya devam etmiştir. Şubat ayında üretici fiyatları aylık artışı enerji fiyatlarındaki belirgin gerilemenin katkısıyla zayıflamıştır. Bu görünüm altında, B ve C endekslerinde yıllık enflasyon düşmüş, göstergelerin mevsimsellikten arındırılmış aylık artışı önemli ölçüde yavaşlayarak ocak ayı öncesindeki seviyelerine gerilemiştir." (Kısa Dalga)