Yeni Merkez Bankası Başkanı: "Para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz"

Yeni Merkez Bankası Başkanı: "Para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz"
Merkez Bankası'nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu,"Uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır" dedi.

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu,"Uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır" açıklaması yaptı.  Kavcıoğlu, enflasyonda kalıcı düşüşü sağlamak için "para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya" devam edeceklerini bildirdi.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasıyla 20 ay içinde 4. kez değişen başkanlık görevine Şahap Kavcıoğlu atandı. 26. Dönem AKP Bayburt Milletvekili olan Kavcıoğlu, Merkez Bankası Başkanı olarak ilk açıklamasında şöyle dedi:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun’la belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir.

Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır."

(ANKA)

Ekonomi