Merve Veziroğlu’nu 58 yerinden bıçaklayan Yunus Yıldırım hakkında 30 yıl hapis talebi

Merve Veziroğlu’nu 58 yerinden bıçaklayan Yunus Yıldırım hakkında 30 yıl hapis talebi
Merve Veziroğlu, evli olduğu Yunus Yıldırım tarafından 58 yerinden bıçaklandığı davanın ilk duruşması görüldü. İlk duruşmada sanık hakkında 30 yıla kadar hapis cezası istendi.

Geçtiğimiz yıl evli olduğu erken tarafından 58 kez bıçaklanan ve yoğun bir tedavi sürecinin ardından hayata tutunan yüksek mimar YouTuber Merve Veziroğlu, Yunus Yıldırımı'nın mahkemede "Ben seni burada öldürsem bile 5-6 ay yatar çıkarım" dedi" ifadelerini kullandı.

Veziroğlu’nun yaralamaktan yargılanan Yunus Yıldırım Anadolu 21. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma salonuna getirildi. Duruşmada savunma yapan sanık Yunus Yıldırım, evlenmeden önce zengin olduğunu, bıçaklama olayı olmadan 1 hafta önce ise inşaatta amele olduğunu söyledi.

"Ben seni burada öldürsem bile 5-6 ay yatar çıkarım"

Duruşmada söz verilen Merve Veziroğlu, "Söylenen şeylerin hepsi yalan. Çok sinirli, öfkeli bir insan. Sürekli psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldım. Uzun süre tehdit etti. Bir gün önce işten ayrılmıştı. O gün çok sinirli geldi. Ertesi gün kalktık hala çok sinirliydi. Yanıma geldiğinde bana "Yüklü miktarda para verebilir misin" dedi. Ben hiçbir şekilde eşimi aldatmadım. Ben zaten fiziksel olarak onunla mücadele edebilecek bir insan değilim. Kahvaltıyı hazırladım. Bıçağı mutfağa bıraktım. Beni içeri çağırdı. Kapıları kapattı. Perdeleri kapattı. İlk olarak beni fiziksel olarak hırpaladı. "Ben seni burada öldürsem bile 5-6 ay yatar çıkarım" dedi. Kedileri içerideki odaya kapattı. Mutfağa gidip elinde bıçakla geldi. Korkuyla yorganı etrafıma sardım. Kurtulmaya çalışırken kafama darbe aldım. Sonra bıçakladı beni. Her yerimi kesti. Ben çocuğu aldırtmamak için çok mücadele verdim" dedi.

"Eşe karşı kasten öldürmeye teşebbüs" suçu

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, kullanılan aletin niteliği itibariyle öldürmeye elverişli olması, darbe sayısı, darbe yerleri, meydana gelen yaralanmanın niteliğini de göz önüne alarak, sanığın öldürme kastıyla hareket ederek yatak odasına kilitledikten sonra eylemini gerçekleştirdiği, katılan beyan ve dosya kapsamından bunların uygulanma koşullarının da bulunmadığı anlaşıldığını belirtti. Sanık Yunus Yıldırım’ın ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 2 yıldan 10 yıla kadar, ‘Eşe karşı kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan ise 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Ara kararını açıklayan Mahkeme heyeti, sanığın savunma yapması için süre vererek duruşmayı erteledi.

İddianame

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede sanık Yunus Yıldırım’ın “eşe karşı kasten öldürmeye teşebbüs ve “hürriyetinden yoksun kılmak suçlarından 34 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep edilmişti.(DHA)

Kadın