Meryem Göktepe vekil adayı olacak: Dileğim tek adam değil, çok kadınla yol yürümek

Meryem Göktepe vekil adayı olacak: Dileğim tek adam değil, çok kadınla yol yürümek

Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin ablası Meryem Göktepe, 14 Mayıs'taki seçimde milletvekili adayı olacak.

Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe, İstanbul'da 8 Ocak 1996'da haber takibi sırasında gözaltına alınarak Eyüp Kapalı Spor Salonu’na götürülmüş, burada polisler tarafından dövülerek öldürülmüştü.

Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe, halihazırda KESK’e bağlı TÜM BEL-SEN Sendikası’nda aktif olarak görev alıyor.

İnsan hakları savunucusu Meryem Göktepe'nin 14 Mayıs'taki seçimde Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) aday olması bekleniyor.

meryem-metin-goktepe.jpg
Metin ve Meryem Göktepe

halktv.com.tr'den Seyhan Avşar'a konuşan Göktepe, siyasete atılmasının en büyük nedeninin adalet duygusu olduğunu belirterek 'adaletin ekmek ve su kadar elzem bir ihtiyaç olduğunu' vurguladı.

'Sesimizi daha geniş kitlelere duyurmak için'

Göktepe şunları söyledi: “Eğer o duygu yeterince, gerektiği gibi olsaydı bugün deprem, sel, iş cinayetleri, gözaltında kayıplar, kadın cinayetleri, çocuk tacizleri bu denli olmazdı. Yıllarca bizlerin de ötelediği laiklik konusu ve ayrıca emeğin hakkını alması için, yoksulluğun geldiği boyutların sorgulanması, bir nebze de olsa dillendirilmesi ve sesimizin daha geniş kitlelere duyurmak için bu sürecin bir yol olduğunu düşündüm.

'Tek adam değil çok kadın'

Günümüzde insanların 90 yıllara dönme kaygısı, kutuplaşmanın tırmandırıldığı, nefretten beslenildiği yola evrilmeye çalışıldığı ortamların, kaygılarının önündeki engelin asgari müştereklerde birleşilmesi duygusunun yeşereceği inancıyla bir yola çıktım.

İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe girmesi yetmez etkin uygulanmasının önündeki engelin aşılması gerekir. Bugün önümüzde duran en elzem şey ayrılıkları değil, aynılıklarımızı büyütmek. Çevremin de yoğun olarak teşviki sonucu verdiğim bir karar. Bütün bu saydıklarım ve daha fazlası sebebiyle ailemin de yoğun desteği ve talebi üzerine aldığım bir karar. Dileğim tek adam değil, çok kadınla yol yürümek.” (Kısa Dalga)