Mide küçültme ameliyatı sonrası ölümden döndü, iki organını kaybetti

Mide küçültme ameliyatı sonrası ölümden döndü, iki organını kaybetti
Yalova'da fazla kiloları için özel bir hastanede mide küçültme ameliyatı olan Umutcan Ateş, iddiaya göre doktor hatasıyla safra kesesi ve dalağını aldırmak zorunda kaldı.

Yalova'da yaşayan 24 yaşındaki Umutcan Ateş, fazla kilolarından kurtulmak için mide küçültme ameliyatı olmaya karar verdi. Mayıs ayında Yalova'daki özel bir hastanede ameliyat oldu.

DHA'nın haberine göre, ameliyatın ardından ağrıları dinmeyen Umutcan Ateş, kısa aralıklarla hastaneye başvurdu. Hastaneye gittiğinde yapılan tetkikler sonucu Ateş'in ağrılarının, kas ağrısı olduğu söylendi. Yapılan detaylı tahlillerin ardından safra kesesinde çamur veya taş olabileceği değerlendirilen Umutcan Ateş, 2'nci ameliyata alındı.

Önce safra kesesi sonra dalağı alındı

Operasyonla safra kesesi alınan Ateş, 2'nci gün taburcu edildi. Evde rahatsızlanması üzerine tekrar aynı hastaneye getirilen Ateş, buradaki yetkililerin yönlendirmesiyle İstanbul'daki başka bir özel hastaneye sevk edildi.

Bu hastanede Ateş'in, geçirdiği mide küçültme ameliyatı sonrasında midesinde kaçak olduğu, sızan mide asidinin ise dalağını çürüttüğü tespit edildi. 3'üncü kez İstanbul'da ameliyata alınan Umutcan Ateş'in bu kez de dalağı alındı.

Doktor hatasından kaynaklandığını iddia ettiği operasyon sonrası safra kesesini ve dalağını aldırmak zorunda kaldığını dile getiren Ateş, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İstanbul'daki hastanede kendisine "2 gün daha geç kalsaydın ölme ihtimalin olabilirdi" denildiğini anlatan Ateş, "Sorun mide ameliyatında başlamış. Mide küçültme operasyonundan sonra, midede kaçak olduğu için, dalağın olduğu bölgeye mide asidi sızmış. Dalak erimiş, çıkardıklarında yarısının olmadığını söylediler. Askere gitmek için ameliyat oldum. Dalağım alındığı için askerlikten muaf tutuldum. Artık askere gidemeyeceğim" ifadelerini kullandı.

"Hastane yönetimi para teklif etti" iddiası

Hastane yönetiminin, şikayetçi olmamaları için kendilerine para teklifinde bulunduğunu öne süren baba Serdar Ateş (47), "Çocuğumun hayatı İstanbul'daki hastanede kurtuldu. Birkaç gün daha geç kalsak mide kaçağından çocuğum toprağa verilmişti. Biz İstanbul'daki hastanede olduğumuz sırada "Protokol imzalayalım. Şikayetçi olmayın. Size para verelim" gibi tekliflerde bulundular. Biz para peşinde değiliz. Burası ticarethane değil, hastane. Burada hizmet verilmesi gerekiyor. Hastanenin araştırılmasını istiyorum. Geçen hafta yasal süreci başlattık. Çocuğum 4 aydır hastanelerde. Psikolojik olarak ailecek bitkin durumdayız" diye konuştu.

Yalova'daki özel hastanenin yetkilileri, hastanın hatalı beslenmesinden dolayı midesinin zarar gördüğü, bu sebepten meydana gelen sızıntı sonrası bazı iç organların zarar gördüğü, hatalı herhangi bir işlem yapılmadığı ve adli sürecin devam ettiği açıklamasında bulundu. (Kısa Dalga)