Milli Savunma Bakanlığı: Tatvan’daki kaza helikopter kaynaklı değil

Milli Savunma Bakanlığı: Tatvan’daki kaza helikopter kaynaklı değil
Milli Savunma Bakanlığı, Tatvan’daki kazanın helikopter kaynaklı olmadığını helikoptere yönelik hava şartları dışında herhangi bir dış etkinin olmadığını bildirdi.


Milli Savunma Bakanlığı bugün gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısında, Tatvan’da düşen ve 11 askerin yaşamını yitirdiği helikopter kazasına ilişkin elde edilen ilk bilgilere göre, kazanın helikopter kaynaklı olmadığını helikoptere yönelik hava şartları dışında herhangi bir dış etkinin olmadığı bildirdi.

Basın bilgilendirme toplantısında şu bilgiler paylaşıldı:

“Bilindiği üzere 04 Mart 2021 tarihinde, meydana gelen elim kaza kırım olayı ile ilgili olarak mevcut bilgiler kapsamında olay ile ilgili zamanında gereken açıklamalar yapılarak kamuoyu bilgilendirilmiştir.

 • Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kaza-Kırım Ekibi 05 Mart 2021 tarihinde bölgeye intikal etmiş ve olay yerindeki çalışmalarını tamamlamıştır.
 • Kaza kırım ekibi tarafından;

- İlgili Komutanlık ve birimlerle yapılan çeşitli görüşmelerden,

- Olay yerinde yapılan incelemelerden,

- Yine olay yerinde bulunan ses veri kayıt cihazının dinlenmesi-çözümlenmesinden elde edilen bilgiler ışığında, söz konusu kazanın oluşu ile ilgili bir kanaate varılmıştır.

 • 8’inci Kor.K. Korg.Osman ERBAŞ tarafından, Kolordu Komutanlığı birliklerinde denetleme ve incelemelerde bulunmak üzere 04 Mart 2021 tarihinde, Elazığ-Erciş-Tatvan-Muş-Bingöl-Elazığ güzergahında bir idari denetleme programı planlanmıştır.
 • 04 Mart 2021 sabahı yapılan uçuş brifinginde hava şartlarının uçuşa uygun olduğu tespit edilmiştir.
 • Uçuş görevine müsaade etme, sevk ve idare etme, uçuş görevini başlatma, erteleme, tadil etme ve iptal etme yetkisi olan 1’inci pilotun kararı ile uçuşa planlandığı şekilde 07.52’de Elazığ-Erciş-Tatvan rotasında başlanmıştır.
 • İntikal esnasında Muş bölgesinde olumsuz hava şartları ile karşılaşılmasını müteakip uçuş rotası değiştirilerek Bingöl istikametinde uçuşa devam edilmiş ve 09.23’te Bingöl’e iniş yapılmıştır.
 • Tatvan Bölgesindeki hava şartları takip edilerek, hava şartlarının iyileşmesi beklenmiş, hava şartlarının uçuşa müsait olduğunun tespit edilmesi üzerine saat 13.55’te Tatvan’a intikal etmek üzere Bingöl’den kalkış yapılmıştır.
 • İntikalin Tatvan yakınlarına kadar olan bölümü sorunsuz icra edilmiş, olumsuz bir hava durumu ile karşılaşılmamıştır.
 • Ancak 04 Mart 2021 saat 14.25’te Muş ile son görüşme yapılmasını müteakip, saat 14:30’dan itibaren ani hava değişimi ile olumsuz hava şartlarıyla karşılaşılmış, bulut içine girilmiştir.
 • Bunun üzerine pilotlar tarafından geri dönüş kararı verilmiştir.
 • Ancak maalesef saat 14:41’de kaza kırım meydana geldiği değerlendirilmektedir.
 • 04 Mart 2021 tarihinde saat 14.40’ta Tatvan’a inmesi beklenen helikopterin tahmin edilen zamanda iniş yapmaması üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer kamu kurum/kuruluşlarının da katılımları ile arama-kurtarma faaliyetleri derhal başlatılmıştır.
 • Arama-kurtarma faaliyetleri sonucunda Tatvan şehir merkezinin 7 km. kuzeyinde bulunan Çekmece köyünün 1 km kuzeyinde helikopterin enkazına ulaşılmış, 9 şehidimiz ile 4 yaralımızın Tatvan/BİTLİS Hastanesine tahliyeleri sağlanmıştır. Hastaneye tahliye edilen 4 yaralı silah arkadaşımızdan 2 silah arkadaşımız da burada şehit olmuştur.
 • Olayın meydan gelme nedeni hakkında mevcut bilgiler ışığında yapılan değerlendirmede;

- Olayın meydana gelmesinde helikopterden kaynaklanan bir neden olmadığı,

- Helikopterin bakım faaliyetlerinin mevcut mevzuata uygun olarak zamanında ve uygun şekilde yapıldığı,

- Helikoptere yönelik hava şartları dışında herhangi bir dış etkinin olmadığı,

-Uçuşun son aşamasında hava koşullarının ani değişimi sonucunda ortaya çıkan olumsuz hava şartları nedeniyle helikopterin bulut içinde kalması ve bir anda yer görüş şartlarını kaybetmesi nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir.”

21 bin 192 personel ihraç edildi, 112 bin 772 personel alındı

Toplantıda ayrıca, “FETÖ ile ilgili olarak; Bakanlığımız tüm birimleri ile aynı hassasiyet ve kriterlerle; yeni bilgi, belge ve veriler ışığında kararlılıkla mücadelesini sürdürmeye devam etmektedir.  15 Temmuz 2016’dan itibaren 21.192 personel ihraç edilmiş, 3.414 personel hakkında ise idari süreç devam etmektedir” denildi.

Bakanlık tarafından yapılan bilgilendirmede, 1 Ocak 2021 itibarıyla ise; 394 personelin kamu görevinden çıkarıldığı, 79 emekli personelin rütbesinin geri alındığı, 6 personelin de göreve iade edildiği belirtildi.

112 bin 752 yeni personel alındı

MSB, 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra personel destekleme oranlarında meydana gelen azalma nedeniyle o dönemden itibaren 112 bin 572 personel temin edildiğini, 2021 yılında 5 ise 399 personelin TSK’da görev yapmaya başladığını duyurdu.

Gündem