Mimarlar Odası'ndan Gezi'nin yıldönümünde 'Adalet Nöbeti'ne çağrı

Mimarlar Odası'ndan Gezi'nin yıldönümünde 'Adalet Nöbeti'ne çağrı

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Hepimiz oradaydık, bu sürecin parçasıyız” diyerek, yurttaşları Gezi’nin 9. yılı nedeniyle 31 Mayıs’ta adalet nöbetine, 1 Haziran’da da Güvenpark’ta Ethem Sarısülük anmasına davet etti.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gezi Parkı Davası kararına karşı başlatılan adalet nöbetinin birinci ayı nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, 25 Nisan’da Gezi davasında çıkan kararın ardından başlatılan adalet nöbetinin bir ayını doldurduğunu söyledi.

"Gezi bu ülkenin tek adam rejimine karşı; kentine, doğasına sahip çıkan ve baskıcı ortamlarla yaşam alanlarımızı şekillendirmeye çalışan iradeye karşı bir tavırdı" diyen Candan, "Bugün içerde olan arkadaşlarımız, toplumsal muhalefet üzerinden bir susturma operasyonunun esirleri olarak içeride tutuluyor. Suçları olmadığını biliyoruz" diye konuştu.

Bir ay boyunca adalet nöbetini 1500 kişinin ziyaret ettiğini belirten Candan. " 100’ü aşkın örgüt burada nöbet tuttu. Giderek bu talep artıyor, bu ülkenin yönetilemez hale geldiğini adalete olan inancın toplumsallaştığını gösteriyor" dedi. Tezcan Karakuş Candan sözlerine şöyle devam etti:

"31 Mayıs Gezi’nin yıldönümü, hepimiz oradaydık. Hepimiz bu sürecin parçasıyız. 31 Mayıs’ta, Gezi’nin 9. yılında bütün halkımızı Mimarlar Odası önündeki adalet nöbetini birlikte tutmaya davet ediyoruz.

1 Haziran’da da saat 11.00’de Güvenpark’ta Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yerde, kırmızı karanfillerimizle Ethem Sarısülük’ü anacağız. Gezi'nin ruhu, isyanın ruhu aynı zamanda, kentsel, toplumsal muhalefetin yükseltilmesinin ruhu, Gezi her yerde. Gezi, toprağın altında atan yürek gibi nabzımızı hızlandırıyor. O yüzden iktidarın korkulu rüyası. İstiyorlar ki kendilerinin dışında hiç kimse konuşmasın, ülkenin her bir karış toprağı satılsın ve buna karşı çıkan insanları özgürlüklerinden mahrum ediyorlar. Arkadaşlarımızın yanındayız onlar içeriden çıkana kadar nöbetimiz devam edecek.”

“ÜZERİMİZDE ADALET NÖBETİNİ BÜYÜTME YÜKÜ VAR”

TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Ayhan Erdoğan da şöyle konuştu:

“Arkadaşlarımızın hukuksuz şekilde delile dayanmadan tutsak edilişinin üzerinden 30 gün geçti. Kendi partisinden milletvekili aday adayı olmuş bir hakimi, yani öyle yetenekli ki aday bile yapmamışlar, o kadar birikimli bir hakimi getirip milyonlarca insanın nezdinde arkadaşlarımızı böyle bir mahkeme yapısı altında tutukladılar.

Bizim de toplumsal muhalefet güçleri olarak aynı cüretle ve cesaretle buna karşılık vermemiz bir sorumluluk, onu yerine getirmeye çalışıyoruz. Omuzlarımızda ciddi bir yük var. Bu yük, odalarda yürüttükleri görev nedeniyle şu an tutuklanan arkadaşlarımızın esir kaldığı her gün hissedeceğimiz bir yük olarak devam edecek. Üzerimizde onlar içerde olduğu süre boyunca adalet nöbetini büyütme sorumluluğu var. Arkadaşlarımızı dört duvar arasından almak için elimizden geleni yapacağız.”

“HAKLIYIZ ARKADAŞLARIMIZ BERAATLA ÇIKACAK”

Mimarlar Odası Genel Sekreteri Tores Dinçöz de şunları söyledi:

“Ülkede yönetilememe durumu var; bu hakka, hukuka, adalete de yansıyor. Arkadaşlarımız, bundan önce iki defa aynı suçlardan yargılandı ve hepsinde beraat etti. Karara karşı direneceğiz, haklıyız arkadaşlarımız beraatla çıkacak. Bu süreçte oturma eylemleri, adalet nöbetleri arkadaşlarımızı bağımsızlıklarına özgürlüklerine kavuşturana kadar devam edecek.” (ANKA)