Mithat Sancar: Demirtaş ve Önder'in açıklamaları yeterli, bunlar esas alınmalı

Mithat Sancar: Demirtaş ve Önder'in açıklamaları yeterli, bunlar esas alınmalı

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, Selahattin Demirtaş'ın Kobane davasında savunması hakkında "Ben hem Selahattin arkadaşımız hem Sırrı Süreyya arkadaşımızın yaptıkları açıklamaları yeterli buluyorum. Bunların esas alınması kafidir" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Kobane davasında savunma yaparken çözüm sürecinde yaşananlarla ilgili "Bana Öcalan’ın yerine geçme teklifi yapıldı. Benden küçük bir Öcalan çıkarmaya çalıştılar" sözleriyle ilgili konuştu

Sancar, Artı TV'de İrfan Aktan ile Gündem Özel programına konuk oldu. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Sancar, Demirtaş'ın savunması hakkında da açıklamalarda bulundu.

Aktan'ın, Demirtaş'ın kendisine Abdullah Öcalan'ın yerinin önerildiği ifadelerini hatırlatması üzerine Sancar, konu hakkında yapılan açıklamaların yeterli olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

"O zaman için neyin hedeflendiğini çok uzun konuşmamız gerekir. Sırrı Süreyya Önder'in açıklaması bu açıdan gerçekten çok berraktı. O dönemde yaşananlarla ilgili bir tartışma yapacak şartlar ve ortam yoktur. Söyleyeceğiniz her söz kendisi içinde olduğu için de ordan söylüyor.

Televizyona gönderdiği, Halk TV'ye gönderdiği açıklamada, olsaydı daha fazlasını konuşurdum ama böyle bir ortam yok. Dolayısıyla bir yerinden başladığınız zaman, konuşmanız gereken çok fazla şey var ve şu an bunların hepsini konuşabileceğiniz gerçekten şartlar yok, gerçekten ortam yok.

O nedenle ben hem Selahattin arkadaşımız hem Sırrı Süreyya Önder arkadaşımızın yaptıkları açıklamaları yeterli buluyorum. Bunların esas alınması şu an, şu şartlar için kafidir ama çözüm süreciyle ilgili muhasebeyi çok daha farklı zamanlarda çok daha geniş yapmakta bir ihtiyaçtır."