Montrö bildirisi imzalayan emekli amirallerle ilgili soruşturma 316. maddeden yürütülüyor

Montrö bildirisi imzalayan emekli amirallerle ilgili soruşturma 316. maddeden yürütülüyor
Emekli amirallerin imzaladığı Montrö bildirisine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmanın, TCK’nın 316. maddesi kapsamında yürütüldüğü bildirildi.

104 emekli amiralin imzaladığı Montrö bildirisine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmanın, TCK’nın 316. maddesi kapsamında yürütüldüğü bildirildi. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç konuyla ilgili "Ankara C. Başsavcılığı’nın TCK 316 gereğince başlattığı soruşturma demokrasimiz için önemli ve anlamlıdır" dedi.

104 emekli amiral tarafından yayınlanan Montrö bildirisine ilişkin sabah saatlerinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan soruşturmanın, TCK'nın 316. maddesi kapsamında yürütüldüğü öğrenildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, "Darbeci zihniyeti yok etmek hukuk içinde hak ettikleri cezaları vermekle mümkündür. #AmirallerOnurumuzdur diyerek destek çıkanlar da bu suça ortaktır. Ankara C. Başsavcılığı’nın TCK 316 gereğince başlattığı soruşturma demokrasimiz için önemli ve anlamlıdır" dedi.

TCK'NIN 316. MADDESİ NE DİYOR?

TCK’nın 316. maddesinde “Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar” bölümünde "Suç İçin Anlaşma" şöyle düzenleniyor:

Madde 316 - (1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçlardan herhangi birini elverişli vasıtalarla işlemek üzere iki veya daha fazla kişi, maddi olgularla belirlenen bir biçimde anlaşırlarsa, suçların ağırlık derecesine göre üç yıldan oniki yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Amaçlanan suç işlenmeden veya anlaşma dolayısıyla soruşturmaya başlanmadan önce bu ittifaktan çekilenlere ceza verilmez.

 ANKA

Gündem