Muhittin Böcek: Şartlar ne olursa olsun Altın Portakal’ı yapacağım

Muhittin Böcek: Şartlar ne olursa olsun Altın Portakal’ı yapacağım
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, iptal edilen 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni bu yıl mutlaka yapacağını belirtti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 'Kanun Hükmü'ne uygulanan sansürün ardından gelen siyasi baskılar karşısında festivali iptal etti.

Yaptığı açıklamayla eleştirilerin odağında olan Böcek, 2023 bitmeden yeni bir sanat ekibiyle 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni yapacağını açıkladı.

Tv100’de Kübra Par’ın programına bağlanan Böcek, şunları söyledi:

“Seçim öncesi Altın Portakal Film Festivali'ni özüne döndüreceğim demiştim. Göreve geldiğim an itibariyle festivali özüne döndürdüm. Bin kişiyle yapılırdı bu protokol. Ben 10 bin kişiyle yapmak istedim. Biliyorsunuz; dün Gençlik ve Spor Bakanlığı kapalı spor salonunu iptal etti. Ahmet Boyacıoğlu çok kıymetli, sol fraksiyonda yer almış bir doktordur. 4 yıldır hiçbir problem yaşamadık. 5. yılda bu iş oldu. Hükümet devreye girdi, bakanlar açıklama yaptı...

Ben eski bir sinemacıyım. Çocukluğumdan beri bu işin içindeyim. 60.'sını yapacağız. Cumhuriyetimizin 100. yılı çok kıymetli ve önemli. Kimin FETÖ'cü olduğunu, kimin neler yaptığını Türkiye iyi bilir. Böyle gelip de ucuz siyaset yapmak, AKP il başkanı filan... Ben onların çocukluğundan beri ne yaptığını iyi bilirim. Ben hayatım boyunca film yapan sanatçılara hep saygı duydum.

“Polis filmin kopyasını istedi”

Bugün polis kardeşimiz saat 16.00'da Atatürk Kültür Merkezi’ne geldi ve filmin kopyasını istedi. Troller yazıyor, siyaset yapıyor. Ucuz siyaset yapanların yanına bırakmayacağım.

“Şartlar ne olursa olsun yapacağım”

Bu Altın Portakal'ı 100. yılında, 60. kez şartlar ne olursa olsun, hiçbir bakanlıktan bir kuruş istemeden, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek olarak yapacağım ve tüm sanatçılarımızın, sinema emekçilerimin de desteğiyle yapacağım. Türkiye bunu görecek. Ben belgeseli de izlemedim, seçici kurulu da etkilemedim. Şunu seçin, bunu seçmeyin demedim."

Yardımcısı Oktay Başaran'ı görevden alacak mısınız sorusuna ise Böcek, “Ben görevden almam, başka partiye geçecek” dedi. (Kısa Dalga)