Nasa 4 mürettebatını, Mars'taki insanlı göreve hazırlamak için gezegen koşullarındaki yaşam alanına kapatacak

Nasa 4 mürettebatını, Mars'taki insanlı göreve hazırlamak için gezegen koşullarındaki yaşam alanına kapatacak

NASA, Mars'a insanlı bir görev gerçekleştirebilmek için mürettebat yetiştirmek üzere Haziran ayında bir eğitim görevi başlatmayı planlıyor. Seçilen dört katılımcı 158 metrekarelik bir yaşam alanına girecek ve Mars yüzeyindeki bir görevi simüle etmek için yıl boyunca orada yaşayacaklar.

Ekibin liderliğini insan hastalıkları konusunda uzman olan araştırmacı bilim insanı Kelly Haston üstlenecek. Kendisine uçuş mühendisi Ross Brockwell, acil tıp doktoru Nathan Jones ve bilim görevlisi Alyssa Shannon eşlik edecek.

indir-2.webp

Donanımhaber'in derlediği bilgilere göre; NASA'nın Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan CHAPEA görevi için belirlenen dört mürettebat üyesi, bir yıl boyunca Mars Dune Alpha adlı 3 boyutlu baskı teknolojisiyle üretilmiş bir habitatta yaşayacak.

Sanal gerçeklikle desteklenecek

Mars Habitatı'nda özel mürettebat odaları, mutfak, yaşam alanları ve çalışma alanları ile birlikte iki adet banyo bulunuyor. Ayrıca, Mars teması ile dekore edilmiş duvar resimleri ve kızıl kumla kaplı 111 metrekarelik bir "dış mekan" alanı mevcut. Mürettebat, bu ortamda sanal gerçeklik teknolojisi kullanarak simüle edilmiş Mars yürüyüşleri yapabilecekler.

indir-1.webp

Ekip üyeleri Mars'ta görev yapan astronotlarla benzer şekilde uzay yürüyüşleri, robotik operasyonlar, habitat bakımı, bilimsel araştırmalar, kişisel hijyen, egzersiz ve mahsül yetiştirme gibi çeşitli aktivitelerde bulunacaklar.

Ayrıca, görev sırasında çevresel streslere de maruz kalacaklarını belirtelim. Örneğin, ekipman arızaları gibi beklenmedik durumlarla karşılaşabilecekler ve Dünya ile Mars arasındaki mesafeden kaynaklı gecikmeler nedeniyle görev kontrol merkeziyle iletişimde zorluklar yaşayabilecekler.