NASA bildirdi: Türkiye'de ağır kuraklık var

NASA bildirdi: Türkiye'de ağır kuraklık var
NASA Dünya Gözlemevi, Türkiye'nin 2021 başlangıcında 'ağır bir kuraklık' yaşadığını bildirdi ve görsel paylaştı. Gözlemevi, özellikle 15 milyon nüfuslu İstanbul çevresindeki pek çok rezervin 15 yılın en düşük su seviyesine geldiği belirtildi.

NASA Dünya Gözlemevi, "Türkiye Yoğun Kuraklık Yaşıyor" başlığıyla bir inceleme yayımladı. İncelemede,  "2021 başlarken Türkiye, yoğun bir kuraklık yaşıyor. En kalabalık şehir olan İstanbul çevresinde çok sayıda rezerv son 15 yılın en düşük su deposu seviyesine indi. Durum devam ederse ekin üretimi tehlikeye girebilir"uyarısı yapıldı. İncelemede,  "Kuraklığın yağmur oranlarının düşük olduğu birkaç mevsimin ardından geldiği" belirtildi. 2019'un yaz ve bahar aylarında yağmur yoksunluğu nedeniyle rezervlerdeki su seviyesinin küçüldüğü ve daha sonra 2020'nin son beş yılın en kurak yılı olduğu hatırlatılarak, Türkiye'de Temmuz 2020'den bu yana hemen hemen tüm bölgelerin ortalamadan düşük yağmurla karşılaştığı vurgulandı. 

"Konya Ovası lüzde 38 daha az yağış aldı"

Gözlemevi incelemesinde,"Konya Ovası'nda çiftçiler, Temmuz-Aralık 2020 arasında 2019'un aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 38 daha az yağış gördü. Son altı ayda yağış olmaması, tahıl hasadını önemli ölçüde azalttı ve çiftçiler için kuraklık uyarılarını tetikleyerek gelecekteki mahsul üretimini tehlikeye soktu" ifadeleri kullanıldı.

İncelemede, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş'ın "Devam eden yağmur eksikliğinin yazın önemli bir kıtlığa neden olabileceği" konusundaki uyarısı hatırlatılarak, "Tahminler, 2021 Ocak ayının ikinci yarısında daha fazla yağmur bekleniyor, ancak su seviyelerini rahat hacimlere çıkarmak için uzun ve kalıcı yağmur gerekecek" açıklaması yapıldı.

Dünya Gözlemevi'nin paylaştığı görselde, Muğla'da Köyceğiz ve Dalaman Ovaları'nın olduğu bölgede kuraklığın az olduğu görüldü. Sandras Dağı bu ovalara su kaynağı taşıyor. Önceki gün, Köyceğiz'de  bulunan Sandras Dağı'nda Alfa-Olivin şirketi tamamı orman alanı içinde olan ‘Maden Ocağı Kapasite Artırımı’ projesi için ÇED süreci başlatılmıştı.  (ANKA)

 

Yaşam