NASA tatbikatında, göktaşı Dünya'ya çarptı, kimse bir şey yapamadı

NASA tatbikatında, göktaşı Dünya'ya çarptı, kimse bir şey yapamadı
NASA'nın 200'den fazla kişinin katıldığı simülasyonunda yaklaşık 70 metrelik göktaşını durdurma görevi başarısız oldu ve büyük bir felaket yaşandı.

NASA, mevcut gezegen savunma sistemlerinin ne denli etkili olduğunu anlamak için tatbikat niteliğinde bir simülasyon hazırladı. Tatbikata katılan araştırmacılar, 10 megaton TNT enerjisiyle ABD üzerinde patlamaya hazır bir göktaşını etkisiz hale getirme görevini üstlendi.

Independent Türkçe'deki habere göre çeşitli kurumlardan ve eyaletlerden 200'den fazla kişinin katıldığı simülasyonda yaklaşık 70 metrelik göktaşını durdurma görevi başarısız oldu ve büyük bir felaket yaşandı. Tatbikat, başkent Washington'daki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nda hem sanal ortamda hem de yüz yüze yapıldı.

NASA'nın bu pratiğe dayanarak hazırladığı raporda insanlığın henüz bu tehditle karşılaşmaya hazır olmadığı ifade edildi.

NASA araştırmacısı Emma Rainey, "Katılımcılar çarpışmayı önlemek için hiçbir şey yapamadı" diye konuştu.

Bu tatbikat NASA'nın şimdiye kadarki gezegen savunma simülasyonlarının dördüncüsü oldu. Diğer simülasyonlar 2013, 2014, 2016 ve 2018'de yapılmıştı.

Acil durum müdahale ekiplerinin de yer aldığı ilk simülasyon oldu.

Independent Türkçe, Futurism, Scientific American

Derleyen: Çağla Üren

Teknoloji