Navalni krizi: Rusya, Almanya, İsveç ve Polonyalı diplomatları sınır dışı edecek

Navalni krizi: Rusya, Almanya, İsveç ve Polonyalı diplomatları sınır dışı edecek
Rusya, ülkedeki Navalni protestolarına katılan Almanya, İsveç ve Polonya'dan diplomatları "istenmeyen kişi" ilan etti, diplomatlardan ülkeyi terk etmelerini istedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, muhalif siyasetçi Aleksey Navalni'ye destek gösterilerine katılmakla suçladığı İsveç, Almanya ve Polonya'dan diplomatların sınır dışı edileceğini açıkladı.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre, bakanlıktan Cuma günü yapılan açıklamada, cezaevinde bulunan muhalif siyasetçi Navalni'ye destek için düzenlenen "yasa dışı gösterilere" katılan diplomatların "istenmeyen kişi" ilan edildiği belirtildi. Açıklamada, diplomatlardan kısa sürede ülkeyi terk etmelerinin istendiği kaydedildi, ancak kaç diplomatın sınır dışı edileceği belirtilmedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, St. Petersburg'daki İsveç ve Polonya konsoloslukları ile Moskova'da Alman Büyükelçiliği'nde görevli diplomatların 23 Ocak'taki "izinsiz protestolara" katıldığının tespit edildiği belirtildi. Bunun "diplomatik statü ile bağdaşmayan ve kabul edilemez" bir tutum olduğu vurgulandı.

Ayrıca, konu ile ilgili olarak Avrupa Birliği (AB) üyesi İsveç, Polonya ve Almanya büyükelçilerinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak protesto notası verildiği vurgulandı.

AB tepkili

 Moskova'nın adımının "gerekçesiz" olduğunu belirten Almanya Başbakanı Angela Merkel, diplomatların sınır dışı edilecek olmasını sert bir dille eleştirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Berlin'deki ortak basın toplantısında açıklama yapan Merkel, Moskova'nın bu tutumunun "Rusya'da gözlemlenen hukukun üstünlüğünden oldukça uzak olunmasının" başka bir yönü olduğunu söyledi. 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da diplomatların sınır dışı edilecek olmasının Rusya ile AB arasındaki ilişkilere zarar vereceğini belirtti. Maas, Rusya bu adımı gözden geçirmezsse, bunun "yanıtsız kalmayacağını" vurguladı. 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, Rusya'nın tutumunu "şiddetle kınadığını" belirtti. Rus hükümetinden kararını "gözden geçirmesini" isteyen Borrell, diplomatik teamüller ile bağdaşmayan bir tutum içinde olunduğu yönündeki suçlamaları da reddetti. 

Dünya