Nebati'den mesaj içerikli sözler: BİST'e her türlü katkıyı vermek durumundayız

Nebati'den mesaj içerikli sözler: BİST'e her türlü katkıyı vermek durumundayız

BİST ile ilgili açıklamaları dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, “Borsa İstanbul bizim bir değerimiz, mümkün olduğunca her türlü katkıyı Bakanlık ve ekonomi yönetimi olarak vermek durumundayız" dedi ve ekledi: Herkes işini sağlam yapsın.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yeniden BİST mesajı verdi. Nebati’nin "Borsa İstanbul bizim bir değerimiz, mümkün olduğunca her türlü katkıyı Bakanlık ve ekonomi yönetimi olarak vermek durumundayız" sözleri, zaman zaman ayrı düştüğü konuşulan “Ekonomi yönetimine mesaj mı?” sorusunu gündeme getirdi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde konuşan Nebati mesajlarında “yapılanları” ve “yapılması gerekenleri” anlattı. Nebati’nin zaman zaman fikir ayrıldığına düştüğü ekonomi yönetimine de mesaj olarak yorumlanan değerlendirmelerinden öne çıkanlar şöyle:

DENGELİ DAĞILIM: Sürdürülebilir büyüme için finansman ihtiyacının para piyasaları ile sermaye piyasaları arasında dengeli bir şekilde dağılması önem arz ediyor.

PAYDAŞLARLA DAHA FAZLA İŞBİRLİĞİ: Hem yatırımcıların bilinçlendirilmesi hem de sermaye piyasalarında uygun perspektifin oluşturulması için tüm paydaşlarla daha fazla iş birliği içinde olmaya önem veriyoruz. Ülkemizin güçlü sürdürülebilir hedeflere ulaşmasına katkı sağlayacak katılım finans strateji belgesi yakın zamanda yayımlanmıştır. Katılım finans kanunu çalışmalarımızı kısa bir sürede tamamlayacağız. Bu sayede bir yandan finansal ürün yelpazemizi genişletirken bir yandan da katılım finansı sağlam zemine oturtmuş olacağız.

FİNANS SİSTEMİ ÜSSÜ: Şirketlerimizin erken aşama kuruluş dönemlerinden büyüme ve olgunluk dönemlerinde sermaye piyasalarından en iyi şekilde faydalanmalarını arzu ediyor ve finansman modelleri oluşturuyoruz. Hedefimiz katılım finans sisteminde bir üs haline dönüşmek.

Önümüzdeki dönemde de bu ekosistemi geliştirerek sermaye piyasalarındaki derinlik ve ürün çeşitliliğini artırmaya devam edeceğiz.

BİST’E HER TÜRLÜ KATKIYI VERMELİYİZ: Halka arzlarla Borsa İstanbul'da işlem gören şirket sayısı 482'ye ulaştı. Borsa İstanbul'un benzerlerinden pozitif ayrıştığını biliyoruz. İşlem hacminde GSYH'ya ön sıralarda yer almaktadır. İşlem hacmi borsamızın likit olduğunu gösteriyor. Borsa'da işlem gören şirketlerin nitelik ve niceliğinin artırılması önem taşıyor. İlk halka arzlar yoluyla hem de bedelli sermaye artırımlarıyla oranı ülkemizde artırmak için BİST'te işlem gören şirketlerin nitelik ve niceliğinin artırılması önem arz ediyor. Borsa İstanbul bizim bir değerimiz, mümkün olduğunca her türlü katkıyı Bakanlık ve ekonomi yönetimi olarak vermek durumundayız.

BİST’E ÖVGÜ: Sermaye piyasaları, halka arzların yanında borçlanma araçları için de önemli bir mecra haline geldi. Borsa İstanbul küresel ölçekte dikkat çeken bir borsa. Pay piyasasındaki yatırımcı sayısı 1 milyonken son dönemde bu rakam 3,2 milyon seviyesine ulaşmıştır, daha da artacak ve daha da derinleşecek.

BU SÖZLERİ KİME SÖYLEDİ?: Buhranlı günlerden çıkacağım iddiasıyla Türkiye'nin yerli dünyasına zihinsel gelişimine önem vermeksizin yurt dışından kaynaklarla bir şeyler yapmaya gayret ediyorlar. Hiçbirisi dikiş tutturamadı ve zarar verdi. Bizim aklımız ve bizim gücümüz, bizim insan potansiyelimiz. Finans dünyasındaki her nefer bu ülkeye her türlü katkıyı sağlar. Bu ülkenin topraklarına uygun akıllar ortaya koyacak nitelikte değerli yöneticilerimiz ve ekonomiyi iyi bilen ve okuyan insanlarımız var. Biz yepyeni şeyler söylüyoruz… Kim ne derse desin. Kış gelecek sonbahar gelecek, yaz gelecek, şöyle olacak, böyle olacak. Ağlaşıp durdular, ne oldu? Ağlaşanların sözleriyle hesap kitap yapanlar hep zarar etti. Bizim gibi inanan, güvenen umut vaat eden şeylere odaklananlar bu salondakiler ve Türkiye kazandı. Kimi ağlaya ağlaya kimi ümitlere bakarak kazanıyor ama hiç merak etmeyin her halükarda Türkiye kazanıyor.

HERKES İŞİNİ SAĞLAM YAPSIN: Hesabınızı kitabınızı, büyüyen Türkiye'ye göre, lider Türkiye'ye göre yapın. Yaşımız ilerliyor ama gördüğümüz şey şu, 20 yılda nereden nereye geldik. Altyapı bitti, üst yapıdaki güzellikleri yaşamanın tam zamanı. Her kurum birlik içindeki her nefer adım attıkça bu salon önemli salon, önemli kongre. Herkes işini sağlam yapsın.