Netanyahu: Gazze'yi ele geçirmeye, işgal etmeye ve yönetmeye çalışmıyoruz

Netanyahu: Gazze'yi ele geçirmeye, işgal etmeye ve yönetmeye çalışmıyoruz
Hafta başında yaptığı açıklamada, savaş sona erdikten sonra İsrail'in ucu açık bir süre boyunca Gazze Şeridi'nin "genel güvenlik sorumluluğunu" elinde tutacağını söyleyen Netanyahu, bugünkü açıklamasında ise "Gazze'yi ele geçirmeye çalışmıyoruz, Gazze'yi işgal etmeye çalışmıyoruz ve Gazze'yi yönetmeye çalışmıyoruz" dedi.

İsrail-Filistin çatışması 35. gününde devam ederken, İsrail kuvvetleri, Gazze’ye kara harekatını da sürdürüyor.

Son döneme tartışma başlıklarından olan “Gazze’yi işgal” konusunda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan açıklama geldi.

Amerikan televizyon kanalı Fox News'e konuşan Netanyahu, Gazze Şeridi'ni ele geçirme, işgal etme ya da yönetme arayışında olmadıklarını söyledi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Netanyahu, “militan tehditlerin ortaya çıkmasını önlemek için gerekirse yerleşim bölgesine girmek üzere güvenilir bir güce ihtiyaç duyulacağını” söyledi.

"Gazze'yi ele geçirmeye çalışmıyoruz, Gazze'yi işgal etmeye çalışmıyoruz ve Gazze'yi yönetmeye çalışmıyoruz" ifadelerini kullanan Netanyahu, sivil bir hükümete ihtiyaç duyulacağını, ancak İsrail'in, 1.400 kişinin öldüğü 7 Ekim saldırısının tekrarının yaşanmamasını sağlaması gerektiğini söyledi.

Netanyahu, "Dolayısıyla, gerekirse Gazze'ye girip katilleri öldürecek inandırıcı bir güce sahip olmalıyız. Çünkü Hamas benzeri bir oluşumun yeniden ortaya çıkmasını engelleyecek olan budur" dedi.

Netanyahu, bu hafta başında yaptığı açıklamada, Gazze'de güvenlikten İsrail'in sorumlu olacağını ima etmiş ve ABD tepki göstermişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel, Gazze Şeridi'nin uzun vadede İsrail işgali altında kalmasına karşı olduklarını belirterek "İsrail'in Gazze'yi uzun vadeli işgaline karşıyız. Gazze Filistin toprağıdır, Filistin kalacaktır" demişti. (Kısa Dalga)