New York Times gazetesi çalışanlarından 24 saatlik grev

New York Times gazetesi çalışanlarından 24 saatlik grev

Dünyanın en ünlü gazetelerinden ABD merkezli New York Times (NYT) çalışanı 1100 kişi, maaş anlaşmazlığının bir yıldır çözülememesi üzerine greve çıkma kararı aldı.

Gazete yönetimi ile çalışanların örgütlü olduğu sendika New York NewsGuild arasında, Mart 2021’den beri yapılan 40 görüşmede taraflar maaşlar, sağlık ile emeklilik hakları gibi konularda anlaşmaya varamamıştı.

Diken'in aktardığına göre NYT CEO’su Meredith Kopit Levien, önemli ücret artışı önerisi yapmalarına rağmen alınan bu kararın ‘hayal kırıklığı’ yarattığını söyledi. NYT Genel Yayın Yönetmeni Joe Kahn ise durumu ‘rahatsız edici’ bulduğunu belirtti.

Ancak sendika, şirketin adil bir sözleşme önermediğini ve iyi niyetli pazarlık yapmadığını savunuyor. Sendikaya göre şirket, görüşmelere saatler kala masadan kalktı.

Tarafların önerileri ne?

Gazete yönetimi, sendika üyelerine bu yıl için yüzde 5,5, 2023 ve 2024 yılları içinse yüzde 3 zam önerdi. Ayrıca bu yıl toplu sözleşme imzalanmaması nedeniyle de geriye dönük olarak yüzde 4 ikramiye teklif edildi.

Sendika ise sözleşmede yüzde 10 zam isterken, 2023 ve 2024'te yüzde 5,5 zam istedi. Ayrıca yüzde 8,5'lik ikramiye istendi.

41 yıl sonra yeniden grev

Gazetesi çalışanları yönetimin 2017’deki personel azaltışı ve işten çıkarma planlarına karşı geçici olarak iş durdurma eylemi yapmıştı. Ancak 1100 çalışanın katıldığı 24 saatlik grev, gazete tarihinde 1981’den bu yana yapılan ilk grev.

ABD’nin 171 yıllık gazetesinde çalışanlar, greve destek için okurların da siteye girmemesini istedi. Grev, ABD saatine göre gece 23:59’a kadar sürecek. (Kısa Dalga)

* Fotoğraf: Adam Jones