Nihayet! Hayvana eziyete hapis cezası, 10 gün içinde TBMM’de

Nihayet! Hayvana eziyete hapis cezası, 10 gün içinde TBMM’de

AKP’nin iki yıldan beri üzerinde çalıştığı Hayvan Hakları Yasa taslağı, bu hafta yapılacak son rötuşlardan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak, ardından da TBMM gündemine gelecek. Hayvanlar için artık “mal” değil “can” tabiri kullanılacak, eziyete hapis verilen hapis cezası ertelenmeyecek.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre; hayvanlara eziyet edenlere yönelik hapis cezası öngören kanuni düzenlemede sona gelindi. Yasa konusunda bu hafta son rötuşlar yapılacak, 10 gün içinde de TBMM gündemine getirilecek.

Hayvan Hakları Kanunu konusunda ilgili kurumlarla iki ayrı toplantı gerçekleştirecek. Bu toplantıların hemen ardından da AKP’nin hukukçuları yasa taslağı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunum yapacak.  Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre;  hayvanlara eziyet eden, işkence yapan, ölümüne sebep olanlara hapis cezası verilecek ve bu ceza ertelenemeyecek. Bu suçu işleyenler hapiste yatacak. Hayvanlara tecavüz suçu ile ilgili de belli düzenlemeler olacak. Hayvanlar için artık ‘mal’ değil, ‘can’ denilecek.

Tüm hayvanlar “sahipli” kabul edilecek

Sahipli-sahipsiz hayvan ayrımı kalkacak. Tamamı, sahipli hayvan olarak kabul edilecek. Hayvanlara çip takılacak. Evcil hayvanını sokağa bırakana bin 500 lira para cezası verilecek. Belediyeler ile Tarım Bakanlığı iş birliği yaparak büyük bir kısırlaştırma kampanyası başlatacak. Bakanlık, sokakta yaşayan hayvanları kısırlaştıracak belediyelere hayvan başına 75 lira destek ödemesi yapacak. Ayrıca, belediyeler kendi sınırları içinde bulunan sokak hayvanlarından sorumlu olacak, bu hayvanları toplayıp başka belediye sınırlarına bırakanlara ceza uygulanacak.