‘Noel Baba’ Antalya’da anıldı

‘Noel Baba’ Antalya’da anıldı

‘Noel Baba’ olarak tanınan Aziz Nikolas, Antalya’daki mezarı başında anıldı

Tüm dünyanın 'Noel Baba' olarak tanıdığı Aziz Nikolaos, ölümünün 1679'uncu yıl dönümünde Antalya'nın Demre ilçesinde mezarının bulunduğu ve kilise olarak kullanılan Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'ndeki ayinle anıldı. Ayine, Aziz Nikolaos'a ait olduğu belirtilen kemik parçası da özel kutuda getirildi.

Çocukların, denizcilerin ve yoksul genç kızların koruyucusu olarak bilinen, Hristiyanların ve dünyanın en önemli azizlerinden biri kabul edilen Aziz Nikolaos için ölüm yıl dönümü olduğu değerlendirilen 6 Aralık'ta, mezarının bulunduğu Demre'deki Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'nde anma ayini yapıldı.

Katılanlara tuzlu ekmek ikramı

Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle yapılan ayini, Fener Rum Patrikhanesi'nden din adamı Demre Metropoliti Hrisostomos Kalaycı yönetti. Ayine, İstanbul Fener Rum Patrikhanesi'nden, Antalya, Yunanistan, Rusya ve değişik ülkelerden gelen çok sayıda din adamıyla çoğu Ortodoks ve Rus vatandaşı 500'ü aşkın kişi katıldı. Saat 09.00'da başlayan ayin, saat 12.00'ye kadar sürdü. Yurt dışında yaşayan veya Türkiye'den ayine katılan Hristiyanlık dinine mensup kişiler, ayinde Hz. İsa ve Aziz Nikolaos'un fotoğrafları önünde eğilip istavroz çıkardı. Katılımcılara tuzlu ekmek ikram edilen ayine, Aziz Nikolaos'a ait olduğu belirtilen kemik parçası da özel bir kutuda getirildi.

Aziz Nikolas kimdir?

Halk arasında 'Noel Baba' olarak bilinen Aziz Nikolaos, Likya Birliği'nin başkenti Patara Antik Kenti'nde doğdu. Genç bir din adamı olarak Likya Birliği'nin 6 önemli kentinden biri olan Myra'ya geldi. Myra'da din adamı olarak görev yaptı. Ömrünü çocukların, denizcilerin koruyuculuğuna, fakir genç kızlara yardıma adadı. Bir Anadolu ereni olarak 6 Aralık 343 yılında 65 yaşında hayatını kaybetti. Likyalılar, bu önemli aziz için milattan sonra 6'ncı yüzyılda bir kilise inşa ederek, içindeki lahite Aziz Nikolaos'u sonsuz uykusuna bıraktı. Mezarı, bugün Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'nde yer alıyor. Aziz Nikolaos'un kemiklerinin bir bölümü, Haçlı Seferleri sırasında 1043 yılında İtalya'nın Bari şehrinden gelen tüccarlar tarafından kaçırıldı, Bari'de yaptırılan Aziz Nikolaos Kilisesi'ne kondu. Aziz Nikolaos'un olduğu kabul edilen kemiklerin bir bölümü, bugün Antalya Müzesi'nde saklanmaktadır. Dünyanın birçok kentinin 'koruyucu azizi' olarak kabul edilen Aziz Nikolaos adına yapılmış, dünyanın çeşitli ülkelerinde 2 bine yakın kilise bulunuyor. (DHA)