Nokia, bu kez dönüşü olmamak üzere veda ediyor

Nokia, bu kez dönüşü olmamak üzere veda ediyor
Yıllardır Nokia markalı akıllı telefonlar üreten HMD Global ortaklığı artık sadece kendi markasını kullanacak. Lansman hazırlıklarını sürdüren firma Nokia markasına veda etti.

2000’li yılların başında akıllı telefon pazarının en popüler ismi olan Nokia, iPhone ve Android hamlelerine gerekli yanıtı veremeyince büyük bir çöküşün içerisine girmişti. Microsoft’un Windows akıllı telefon çalışmalarının bir parçası olarak 2014 yılında 5 milyar Euro'ya satın alınan Nokia, kısa süre sonra şok bir kararla akıllı telefon pazarına veda etmişti.

Donanımhaber'in yer verdiği bilgilere göre; 2016 yılında Finli HMD Global konsorsiyumu tarafından satın alınarak yeniden faaliyete başlayan Nokia markası, yaklaşık 7 yıl boyunca farklı akıllı telefon modelleri ile belirli pazarlarda boy göstermişti.

Ne var ki piyasayı domine eden günlerine bir türlü dönemediği için Nokia markasına çok bel bağlamak istemeyen HMD Global, geçen yılın sonlarında kendi markası ile akıllı telefon üretmeye başlamıştı. Bu yılın başlarında da beklenen haber geldi.

HMD Global bundan sonra sadece kendi markasına ait akıllı telefonlar satacak ve Nokia markasını kullanmayacak. Firmanın ayrıca tablet ve tam kablosuz kulaklık üreteceği de belirtiliyor. Bu gelişme Nokia akıllı telefonların artık tamamen piyasadan silineceğini gösteriyor.

Firmanın sitesinde halen Nokia Telefonlarının Üreticisi ibaresini kullanması en azından Nokia markalı cep telefonlarının üretime devam edeceği ihtimalini akıllara getiriyor. HMD Global yaklaşan MWC 2024 fuarında ilk tanıtımını yapacak. (Kısa Dalga)

Teknoloji