Nüfus müdürlüğü: 221 bin 671 Suriyeli, Türk vatandaşlığına geçti

Nüfus müdürlüğü: 221 bin 671 Suriyeli, Türk vatandaşlığına geçti
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, bugüne kadar 221 bin 671 Suriyelinin Türk vatandaşlığı aldığını açıkladı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, bugün bazı gazetelerde "Seçmen kütüklerinde 466 bin Suriyeli tespit edildi" haberlerinin çıktığını belirterek iddiayı yalanladı.

Açıklamada, bugüne kadar 125 bin 563'ü yetişkin, 96 bin 108'i de çocuk olmak üzere toplam 221 bin 671 Suriyelinin Türk vatandaşlığı aldığı kaydedildi.

Müdürlük, açıklamasında şu ifadeyi kullandı: "Bilindiği üzere bir kişinin doğum yerinin yurt dışı olması o kişinin yabancı olduğu anlamına gelmediği gibi Türk vatandaşlığını kazandığı anlamına da gelmemektedir. Yani vatandaşlık kazananların dışında kalan bu kişiler, yurt dışında doğan ve anne ve/veya babası Türk vatandaşı olan (doğumla Türk vatandaşı olan) vatandaşlarımızdır. Bu kapsamda nüfus kütüklerinde kayıtlı (vatandaşlık kazananlar dahil) doğum yeri Suriye olan 18 yaş ve üzeri 163 bin 44 kişi bulunmaktadır. Tekrar hatırlatmakta fayda var ki; Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Genel Müdürlüğümüzden temin edilen ham verilerle birlikte 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanununun 7'nci ve 8'inci maddelerinde belirtilen hususlara göre diğer kurumlardan aldığı veriler (Silah altında bulunanlar, askeri öğrenciler, kısıtlılar, kamu hizmetinden yasaklı olanlar) düzenlenerek seçmen kütüğü oluşturulmakta veriler YSK tarafından siyasi partilerle paylaşılmaktadır." (DHA)

Gündem