Nükleer karşıtları Fukuşima felaketinin yıldönümünde Akkuyu’da buluştu

Nükleer karşıtları Fukuşima felaketinin yıldönümünde Akkuyu’da buluştu
Nükleer Karşıtı Platform jandarmanın engellemelerine rağmen, “Akkuyu; Çernobil, Fukuşima olmasın” diyerek, balon uçurma eylemi yaptı.


Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Japonya’da Fukuşima Nükleer Santrali’nde yaşanan felaketin 10’uncu yılında Akkuyu’daydı.

Platform üyeleri, Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde inşa edilen Akkuyu Nükleer Santrali’nde basın açıklaması yapmak için sabahın erken saatlerinde yola çıktı. HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu ve ekibinin de dahil olmasıyla çeşitli sivil toplum kuruluşu, dernek ve örgütlerin katılımıyla Akkuyu’ya doğru ilerlemeye çalışan platform üyeleri, ilk olarak Erdemli’de daha sonra da Akkuyu’da olmak üzere iki defa durduruldu. Platform üyelerine güvenlik güçleri GBT kontrolü yaptı.

Jandarma tarafından Akkuyu inşaat sahasına yaklaştırılmayan platform üyeleri, basın açıklaması yapma talepleri kabul edilmeyerek, bölgeyi terk etmelerinin istenmesi üzerine uygulamaya tepki gösterdi.

“Akkuyu; Çernobil, Fukuşima olmasın”

Sahile inerek daha önce kamp yapılan alanda bir basın açıklaması yapan platform üyelerinden NKP Dönem Sözcüsü Aycan Özkan, “Bütün itirazlara, bütün karşı duruşlara rağmen ısrarla bu ülkenin toprakları havası ve suyunun kirletilme çalışmaları yapılıyor. Dün Akkuyu'da nükleer santralin 3. Reaktörünün temeli atıldı, Bu temel atma Fukuşima nükleer felaketinin yıl dönümüne denk getirildi, Biz yaşam savunucuları olarak Çernobil ve Fukuşima da yaşanan felaketlerin bir daha yaşanmaması için sonuna kadar direneceğiz” dedi.

Ayrıca Fukuşima nükleer felaketinin 10’uncu yıl dönümü dolayısıyla platform üyeleri havaya 10 adet uçan balon bıraktı.

Hediye Eroğlu / Ajans Bizim
Gündem