O şarkının söz yazarı: Artık Kılıçdaroğlu ile beraber yürüyeceğim

O şarkının söz yazarı: Artık Kılıçdaroğlu ile beraber yürüyeceğim
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP ile bütünleşen “Beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısının söz yazarı Aşkın Tuna CHP’ye katılmasını, “Artık Kılıçdaroğlu ve onun partisiyle yürümeye karar verdim” sözleriyle değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin seçim şarkısı olarak kullanmaya başladığı, sonrasında da Erdoğan’ın hemen hemen her mitingde karşısındaki kalabalığa da söylettiği “Beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısının söz yazarı Aşkın Tuna CHP’ye katılmasını, “Artık Kılıçdaroğlu ve onun partisiyle yürümeye karar verdim” sözleriyle özetledi.

CHP’ye katılırken rozeti Parti Genel Başkanı Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından takılan Aşkın Tuna, hiçbir zaman AKP'li olmadığını ama şarkı nedeniyle kendisinin AKP’li zannedildiğini söyledi.

Şarkının 1993 yılında yılın şarkısı ödülünü aldığını söyleyen Tuna, şarkının çok tutulduğunu, siyasetin de kullandığını belirterek AKP’nin şarkıyı kullanmaya başlama süreci ve öncesini şöyle anlattı:

“İZNİM DIŞINDA KULLANILIYORDU”

“Bu kadar tutan bir şarkının siyasetle de tanışmaması imkansızdı. İlk olarak rahmetli Erdal İnönü’nün siyaseti bırakacağı zaman grup toplantısına girerken ve çıkarken yani siyasete veda ederken bu şarkı çalıyordu. Aradan tam 15 yıl geçmişti. 2002’de AK Parti mitinglerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın bu şiiri okuduğunu gördüm.

Benden izin alınmamıştı. Ben o dönemde Musiki Eseri Sahipleri Grubu (MSG) Başkan Yardımcılığı'nı yapıyordum. Hemen partili yetkililerle diyalog kurdum ve dedim ki, ‘Bu şarkının bir yazarı var ve bu şarkının bir telif hakkı var. Benim telif hakkımı verin.' Çok cüzi bir rakamla anlaşarak, şarkının şiirinin okunmasına müsaade ettim. Yalnız şiir olarak okunmasına müsaade ettim. Çünkü ben her zaman şarkılarımı topluma yazıyorum ve toplum tarafından sevilmesini isteyen bir adamım. Bunun da orada okunmasında hiçbir mahsur yok ve her zaman da söylüyorum, şarkılarım herkese açıktır, şarkılarımı herkes okuyabilir.”

BİNALİ YILDIRIM DA OKUMUŞTU

Şarkının, verdiği iznin çerçevesi dışında da AKP tarafından kullanıldığını, izninin Erdoğan sadece Erdoğan’ın okuması yönünde olduğunu söyleyen Tuna, “Ben yalnızca Tayyip Erdoğan'ın sesinden izin vermişken Binali Yıldırım'ın balkon konuşmasında da bu şarkı okundu. Her yerde bu şarkı vardı. Şarkının artık geçmişi unutulmuş, AK Parti ile bütünleşmeye başlamıştı” dedi. Tuna kendi siyasi görüşlerini tanımlarken de şöyle konuştu:

“Şarkı AK Parti'yle bütünleştikçe ben de AK Parti'yle bütünleştirilmeye başladım. Yani o şarkının yazarı olarak sanki ben AK Partiliymişim gibi anılmaya başladım. Ama ben hayatım boyunca, orada beni çok seven dostlarım da olabilir, orada beni çok seven insanlar da olabilir. Ben herkesin fikirlerine saygılıyım, ama hiçbir zaman Ak Partili olmadım.”

“KILIÇDAROĞLU İLE BERABER YÜRÜYECEĞİM”

Aşkın Tuna, neden şimdi siyasete girmeye karar verdiğini de şu sözlerle ifade etti:

“Öğrencilik yıllarında yazdığım bir şiirim var. Diyorum ki, ‘Korktum, yazamadım memleket meselelerini. Dört duvar çok karanlık çok dardı. Fikirlerim işine gelmeyenler beni oraya atardı.’ Onun için bütün yazdıklarım aşk kadardı. Artık korkma lüksümüz yok, hepimiz elimizi taşın altına sokmak zorundayız. Ben sevgi adamıyım, sevgiyle beslenen bir insanım. Siyasette de sevgi dilini kullanan, fikirler arasında ayrımcılık yapmadan bütün insanları kucaklayan, hak, hukuk, adalet peşinde koşan, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan bir liderimiz var, Kemal Kılıçdaroğlu. Artık onunla ve onun partisiyle yürümeye karar verdim. Onun için verilecek her göreve talibim.” (ANKA)

Politika