Öcalan’ın idamını isteyen eski Savcı Şalk: “HDP kapatma davası siyasi, Demirtaş serbest bırakılmalı”

Öcalan’ın idamını isteyen eski Savcı Şalk: “HDP kapatma davası siyasi, Demirtaş serbest bırakılmalı”

Abdullah Öcalan’ın idamını isteyen iddianameyi yazan eski DGM Savcısı Talat Şalk, HDP'ye açılan kapatma davası için "Hukuki değil, siyasi" yorumunda bulundu.Abdullah Öcalan’ın idamını isteyen iddianameyi yazan eski DGM Savcısı Talat Şalk, HDP'nin kapatılması davasının “hukuki” olmadığını belirtirken Selahattin Demirtaş’ın da AİHM kararına uyularak serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Halk TV'de "Açıkça" programında konuşan Gazeteci Barış Pehlivan, Talat Şalk'la yaptığı görüşmede kendisine söz konusu davalarla ilgili "Bu davaların hukuki değil, siyasi olduğunu düşünüyorum" dediğini söyledi.

Pehlivan, Şalk'ın şu yorumu yaptığını aktardı:

"Bakın HDP, PKK'nın güdümünde olan bir partidir. Örneğin Demirtaş suç işlediyse yıllar önce işledi. Barış süreci olduğu için bir şey yapılmadı ona. Yıllar sonra tutukluyorsunuz, dava açıyorsunuz. Bu davaların hukuki değil, siyasi olduğunu düşünüyorum. AİHM kararlarına uyulması gerekiyor. Bundandır ki mesela Demirtaş'ın serbest bırakılması lazım. Keza HDP'nin kapatılması karar çıksa da AİHM'in bunları nasıl karşılayacağına dair tereddütlerim var."