ODTÜ Rektörlüğü, mezuniyet töreni yapmama kararı aldı

ODTÜ Rektörlüğü, mezuniyet töreni yapmama kararı aldı

ODTÜ Rektörlüğü, koronavirüs gerekçesiyle Devrim’de gerçekleştirilen mezuniyet törenini yapmama kararı aldı.

ODTÜ Rektörlüğü, öğrenciler ve akademisyenlerden gelen taleplere karşın her yıl geleneksel olarak Devrim’de gerçekleştirilen mezuniyet törenini “vakaların arttığı” gerekçesiyle yapmama kararı aldı. Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre mezun olan öğrencilere gönderilen iletide, “geçen yıllarda düzenlenen törenlerde bazı istenmeyen ve üniversiteye yakışmayan gelişmelerin yaşandığı” savunularak hem rektörlüğe hem de iktidara yönelik tepkilere üstü kapalı gönderme yapılması dikkat çekti. 

ODTÜ Rektörlüğü, her yıl geleneksel olarak Devrim Stadyumu’nda düzenlenen ve mezun olan öğrencilerin çeşitli pankartlar ile katıldığı mezuniyet törenini, Covid-19 salgını nedeniyle yapmama kararı almış ve bölümlerin, kendi olanakları ile küçük törenler yapılabileceğini açıklamıştı. Normalleşme sürecine girilmesi ile birlikte öğrenciler ve akademisyenler, törenin yeniden Devrim Stadyumu’nda yapılması çağrısıyla eylem yapmış ve sosyal medyada çalışma gerçekleştirmişti. Rektörlük, çağrıların ardından 2 Eylül’de, mezun olan öğrencilere törene ilişkin bir ileti gönderdi. “Vakaların arttığı” kaydedilen iletide, “Diploma töreni yapılması durumu çok boyutlu riskler taşımaktadır. Kişi sayısında kısıtlamalar yapılsa bile tören düzenlenmesinin mevcut şartlarda mümkün olmadığı durumu kesinlik kazanmıştır” denildi. Ayrıca “bölümler tarafından kısıtlı katılımla program gerçekleştirileceği” belirtildi. 

ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Banu Poyraz, Devrim " Bu yıl birçok şeyin serbest olmasına, yüksek oranda aşılanmaya ve farklı üniversitelerde mezuniyet yapılmasına rağmen törenin pankart kültürünü ortadan kaldıracak şekilde planlanması, kararın arkasında farklı niyetlerin olup olmadığın sorgulanmasına neden oluyor” dedi.