Ogün Samast hakkında açılan yeni dava, Yasin Hayal, Ali Fuat Yılmazer ve Erhan Tuncel'in davası ile birleştirildi

Ogün Samast hakkında açılan yeni dava, Yasin Hayal, Ali Fuat Yılmazer ve Erhan Tuncel'in davası ile birleştirildi
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de düzenlediği silahlı saldırıda öldüren ve yaklaşık 2 hafta önce tahliye edilen Ogün Samast hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan açılan yeni dava dosyası, FETÖ amaçları doğrultusunda hareket ettikleri iddiasıyla aralarında Yasin Hayal, Ali Fuat Yılmazer ve Erhan Tuncel’in de bulunduğu 11 sanığın yargılandığı İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava dosyasıyla birleştirildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 15 Kasım'da cezaevinden salıverilen katili Ogün Samast hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilmişti.

Samast hakkında açılan yeni dava, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Dink’in öldürülmesine ilişkin FETÖ amaçları doğrultusunda hareket ettikleri iddiasıyla aralarında Yasin Hayal, Ali Fuat Yılmazer ve Erhan Tuncel’in de bulunduğu 11 sanığın yargılandığı dava ile birleştirildi.

Ogün Samast 6 Aralık'ta hakim karşısına çıkacak.

İddianameden

İddianamede söz konusu örgütün Hrant Dink cinayeti sonrasında öncelikli olarak İstanbul İstihbarat Müdürlüğü'nü ele geçirdiği, sonrasında bu şubenin sağladığı imkanlar sayesinde, Ergenekon, Balyoz, Ayışığı, Askeri Casusluk, Cizre/Temizöz, Devrimci Karargah, Tahşiye, Selam Tevhid, 17-25 Aralık operasyon ve davalarını, devamında 15 Temmuz hain darbe girişimine giden süreci başlattığı aktarılmıştı. Ogün Samast hakkında doğrudan FETÖ/PDY ile üyesi olduğuna dair somut delil elde edilemese de, bir kısım delillerin Samast'ın örgüt yöneticisi ve üyeleri, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ersin Yolcu Ahmet İskender ile birlikte hareket ettiğinin tespit edildiği belirtilmişti. İddianamede, suça sürüklenen çocuk Ogün Samast’ın “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi istenmişti. (ANKA)

Gündem