Olcay Aydilek: Akaryakıttaki ÖTV artışı birkaç katına çıkabilir

Olcay Aydilek: Akaryakıttaki ÖTV artışı birkaç katına çıkabilir

Halk Tv yazarı Olcay Aydilek, akaryakıt piyasasında seçim sonrasında ciddi bir ÖTV artışının konuşulduğunu belirterek, “Sektör, akaryakıttaki ÖTV'nin birkaç katına kadar çıkabileceğini düşünüyor” dedi.

Halk Tv yazarı Olcay Aydilek, 28 Mayıs seçimi sonrası başta vergi artışları olmak üzere bir dizi can yakıcı ekonomiye ilişkin adımın gündeme geleceğini belirtti.

Aydilek, “Araç Depolarına Zam Kuşatması... ÖTV Artışı Ve Kur Farkı Zamları Kapıda” başlıklı yazısında, Türkiye'de bir süredir uygulanan ikili kur sistemini hatırlatarak, Merkez Bankası, Kapalıçarşı ve bankalar arasında oluşan 3 farklı kura dikkat çekti.

Aydilek, yazısında şu bilgileri aktardı:

“Akaryakıt dağıtım şirketleri seçim nedeniyle ikili kurdan kaynaklanan farkı, pompa satış fiyatlarına yansıtmıyor.

İkinci önemli konu benzin ve motorinden alınan ÖTV... Türkiye'de satılan her litre benzinden halen 2,526 TL, motorinden de 2,055 TL ÖTV alınıyor. Ürün fiyatına önce ÖTV ekleniyor, ardından da yüzde 18 KDV tahsil ediliyor. Böylece, verginin vergisi alınıyor.

Akaryakıt piyasasında son günlerde seçim sonrasında ciddi bir ÖTV artışı konuşulmaya başlandı. Sektör, akaryakıttaki ÖTV'nin birkaç katına kadar çıkabileceğini düşünüyor. Bir yıl içinde yerel seçimler yapılacak. Bu nedenle ÖTV artışının daha kontrollü ve çok fazla can yakmayacak biçimde yapılması bekleniyor.

Benzin ve motorinde, seçim sonrasında önce ikili kur sistemiyle ilgili bir ayarlama yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Akaryakıt dağıtım şirketleri, söz konusu maliyeti benzin ve motorin fiyatına yansıtacak. Dolar kurunun yukarı yönlü hareketinin devam etmesi halinde de kaçınılmaz olarak yeni zamlar gündeme gelecek.

Yaz aylarında (haziranda bekleniyor) gözler ÖTV artışında olacak. ÖTV'deki ayarlamaya bağlı olarak benzin ve motorin fiyatları artacak, depoyu doldurmanın maliyeti katlanacak.

Seçim ve sonuçları vergi ve vatandaşın üstleneceği ek maliyet yönünden büyük önem taşıyor. Pazar günü sandıktan rasyonel politikaya dönüş yönünde çıkacak sonuç, vatandaşın doğrudan cebine ve hayatına yansıyacak.” (Kısa Dalga)