'Oldu-bitti' projesi: Yargı süreci beklenmeden inşaat tamamlandı

'Oldu-bitti' projesi: Yargı süreci beklenmeden inşaat tamamlandı
Samsun Büyükşehir Belediyesi, bir parka inşa edilen binayı yargı sürecini beklemeden tamamladı.

Belediye, kent merkezindeki ender yeşil alanlardan biri olarak kabul edilen Kültür Park'ın bir kısmını imara açarak Alo 153 Kent Yönetim Merkezi binası yapmaya başladı.

Karşı çıkmalara rağmen inşaat devam ederken Mimar Odası Samsun Şubesi, imar değişikliğinin iptali için Samsun 3'üncü İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Mahkeme binanın imar mevzuat ve planları ile hukuka aykırılığının açık olduğunu, yapılması halinde telafi güç zararlar doğabileceğini belirterek oy birliği ile yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Statü değişti, inşaat devam

Sözcü'den İsmail Duman'ın haberine göre mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen, belediye başkanı Mustafa Demir’in talebiyle meclis, Kent Yönetim Merkezi’nin bulunduğu bölgeyi, belediye hizmet alanı olarak ilan etti.

Ardından da binanın yapımına devam edildi. Samsun Mimarlar Odası, yaşanan bu gelişme üzerine imar değişikliği planını da yargıya taşıyarak Samsun 3. İdare Mahkemesi’ne başvuru yaptı.

Mahkeme, başvuruyu inceledikten sonra dava açmayarak reddetti.

Bunun üzerine Mimarlar Odası, karara itiraz ederek davayı Bölge İdare Mahkemesi’ne götürdü.

Bina tamamlandı

Ancak, bu sırada da Kent Yönetim Merkezi binasını belediye tamamladı. Binanın yanında bulunan çocuk parkını da yıkarak otopark yaptı.

Yaklaşık 9 milyon liraya mal olan Alo 153 Kent Yönetim Merkezi binası için son kararı Samsun Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi verdi.

'Telafisi güç zarar'

Mahkeme, binanın hukuksuz olduğunu, kıyı kenar kanununa, bu kanunda yer alan dolgu alanlarına dair kanun maddelerine ve parklara dair yönetmelik maddelerine uyulmadığına karar verip, “Hukuka aykırı olarak verildiği tespit edilen işlemin uygulanması durumunda, imar planına dayalı bireysel işlemler tesis edileceğinden ve yapılaşma durumu ortaya çıkacağından ortaya telafisi güç ve imkânsız zararların çıkabileceği değerlendirilmiştir” ifadelerini kullanarak kesin olarak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

CHP'den tepki

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i meclis toplantılarında defalarca uyardıklarının söyleyen CHP’li Meclis Üyesi Atila Tekcan, şu ifadeleri kullandı: Kanuna aykırı dedik, başka bir yere yapın dedik, kamu harcamalarını usulüne göre yapın dedik, dinlemediler. Ben yaptım oldu anlayışı ile herkes bildiğini okudu.

İdare Mahkemesi inşaat ile ilgili anında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu sefer işin içine bir kılıf uydurdular, burası millet bahçesi oldu dediler, alanı belediye hizmet alanı yaptılar. Millet bahçesi içinde bu tip binaların olmadığını, yasal kılıf uydurmaya çalışmayın dedik, anlatamadık.

*Haklılığımızı Bölge İdare Mahkemesi oy birliği ile tescil etti. Bina inşaatını durdurdu. Parkın ortasına kaçak binayı diktiler. Bu kadar kamu kaynağı şimdi ne olacak? Yeşil katliamı ne olacak?"

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener ise belediyenin mahkeme kararına uymaya davet ederek, şöyle konuştu: Türk Milleti adına hüküm veren yargı ikinci kez, Alo 153 Kent Yönetim Merkezi binasının Yürütmesini durdurdu. Artık Samsun Büyükşehir Belediyesi yönetimini hukuka duyarlılığa ve hukuka uyarlılığa, bu ve bunun yanında bulunan halen daha davası devam eden İlçe Otobüs Terminalinin ve bunlara bağlı oluşturulmaya çalışılan beton zeminlerin alanda yarattığı yeşil alan katliamlarını durdurmaya davet ediyoruz. Mahkeme kararını uygulamasını bekliyoruz." (Kısa Dalga)

Gündem