Öldürülen Al Jazeera muhabirinin cenazesine polis saldırdı

Öldürülen Al Jazeera muhabirinin cenazesine polis saldırdı

İsrail'in Batı Şeria'da düzenlediği operasyonda öldürülen Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'nin cenazesine katılan binlerce kişiye polis copla saldırdı.

Batı Şeria’da İsrail güçlerinin açtığı ateş sırasında öldürülen ABD vatandaşı olan Filistin asıllı Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akleh’in cenazesine binlerce kişi katıldı. İsrail güvenlik güçleri tabutu taşıyanlara ve cenaze katılımcılarına coplarla müdahale etti.

Akleh’in cenazesini eski Kudüs’teki hastaneden alarak tabutu omuzlarında taşıyan gruba İsrail güvenlik güçleri coplarla müdahalede bulundu.

Hastane önünde Filistin bayraklarıyla toplanan kalabalığa biber gazı sıkan İsrail polisi daha sonra Akleh’in ailesine, cenazeyi Eski Şehir’deki bir Katolik Kilisesi’ne taşımaları için izin verdi.

İsrail polisi Akleh’in öldürüldüğü gün gazetecinin Kudüs’teki ailesinin ve diğer yakınlarının evlerine giderek çevredeki Filistin bayraklarını indirmişti.

HENÜZ BAĞIMSIZ BİR SORUŞTURMA BAŞLAMADI

İsrailli yetkililer gazetecinin ölümüyle ilgili olarak Filistin Yönetimi’yle ortak soruşturma yürütme talebinde bulundu. Ancak talebi reddeden Filistinli yetkililer, kendilerinin bir soruşturma yürüteceklerini ve sonuçlarını da Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ileteceklerini açıkladı. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde, İsrail’in savaş suçları işlediği yönündeki iddialarla ilgili daha önceden başlatılan soruşturma da sürüyor.

Al Jazeera ve Filistinli yetkililerin yanı sıra görgü tanıkları 51 yaşındaki gazeteci Akleh’in İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu öldürüldüğünü ileri sürüyor. İsrail ordusu ise ilk incelemelere göre Akleh’in bulunduğu yerin 200 metre ötesinde İsrail güçleriyle Filistinli milisler arasında çatışma yaşandığı, bu nedenle gazetecinin ölümüne neden olan kurşunun hangi taraftan geldiğinin belirsiz olduğunu savundu.

İsrail ordusundan bugün yapılan açıklamada, Akleh’in öldürüldüğü sırada, olayın yaşandığı noktaya yakın bir bölgede Filistinli silahlı kişilerin İsrail askeri aracına ve gazetecinin olduğu noktaya doğru ateş açtığı, İsrail askerlerinin de karşılık verdiği belirtildi.

Açıklamada, “Soruşturmanın şu ana kadarki sonucuna göre, gazeteciye isabet eden ve onu öldüren kurşunun kaynağını tespit etmek mümkün değil” ifadeleri yer aldı.

VOA'nın haberine göre, olay anında Akleh ile birlikte görev başında olan ve sırtından yaralanan gazeteci Ali Es Sumudi dahil olaya tanıklık eden diğer gazeteciler Çarşamba günü Akleh’in yayın yaptığı Cenin’de çatışma olmadığını söylüyor.

Taraflar birbirlerini suçlarken, olayla ilgili henüz bağımsız bir soruşturma başlatılmadı. Hak savunucuları, Filistinlilerin İsrail güçleri tarafından öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturmaları İsrailli yetkililerin, nadiren takip ettiğini belirtiyor.