'Önümüzdeki' tehlike: 2035'e kadar nüfusun yarıdan fazlası obez ya da aşırı kilolu olacak

'Önümüzdeki' tehlike: 2035'e kadar nüfusun yarıdan fazlası obez ya da aşırı kilolu olacak

Dünya Obezite Federasyonu, 'harekete geçilmez'de 2035'e kadar dünyanın yarısından fazlasının fazla kilolu ya da obez olacağını bildirdi.

Dünya Obezite Federasyonu'nun raporunda, obezite ve fazla kilonun 4 milyardan fazla insanı etkileyeceği belirtilerek en hızlı artış görülen grubun çocuklar olduğuna dikkat çekildi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre raporda 2035'e kadar obezitenin maliyetinin yıllık 4 trilyon doları aşacağı uyarısı yapılıyor.

Federasyonun Başkanı Prof. Louise Baur, raporda yer alan bulguları derhal harekete geçilmesi için açık bir uyarı olarak niteledi, aksi takdirde dünyanın bu sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalacağını söyledi.

Çocuklar için tehlike

Raporda özellikle çocuklar ve gençler arasındaki artan obezite oranlarına dikkat çekiliyor ve 2020'deki seviyeye kıyasla ikiye katlanmasının beklendiği vurgulanıyor.

Prof. Baur, bu eğilimin özellikle kaygı verici olduğunu belirterek şunları söyledi: "Dünya genelinde hükümetler ve karar vericiler, obeziteye katkıda bulunan sistemleri ve altta yatan nedenleri değerlendirmeli ve bunun sağlığa etkileriyle, sosyal ve ekonomik maliyetlerini genç kuşağa yansıtmamalı."

Kiloluluk ve obezite oranlarının en fazla düşük ve orta gelirli Afrika ve Asya ülkelerinde görülmesi bekleniyor. En fazla artış görülecek 10 ülkeden dokuzunun düşük ve alt-orta gelirli Afrika ve Asya ülkeleri olduğu ifade ediliyor.

Raporda obezitedeki tırmanışın bazı nedenleri şöyle sıralanıyor:

  • Beslenme tercihlerinde işlenmiş gıda tüketimine yönelme
  • Artan hareketsizlik
  • Gıda arzı ve pazarlamasını kontrol etmeye yönelik politikaların zayıf olması
  • Kilo yönetimi ve sağlık eğitimini destekleyecek sağlık hizmetlerinde kaynak sorunu

Raporda yer alan bulgular gelecek hafta Birleşmiş Milletler'e sunulacak. (Kısa Dalga)