Optimar anketi sonucu: En büyük sorun ekonomi, bu sorunu CHP çözer

Optimar anketi sonucu: En büyük sorun ekonomi, bu sorunu CHP çözer
Optimar, seçim sonrası yaptığı ankette katılımcılara Türkiye’nin en büyük sorununun ne olduğu, sandığa neden gitmedikleri, seçim sonuçlarından memnun olup olmadıkları ve seçimlerin mesajı soruldu…

Hilmi Daşdemir’in başkanı olduğu Optimar Araştırma Şirketi, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından halkın nabzını tutmak için bir anket gerçekleştirdi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin aktardığına göre, 2-5 Nisan tarihleri arasında 2 bin kişi üzerinden yapılan ankette “Sizce bugün Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” diye soruldu. “Ekonomi” diyenler yüzde 60.6’yla ilk sırada gelirken, onu yüzde 6.1 ile Suriyeliler ve düzensiz göçmenler takip etti.

“Sizce bu sorunu kim çözer?” sorusuna ise ankete katılanların yüzde 24,3’ü CHP diyor. AKP diyenlerin oranı ise yüzde 20,2’yle ikinci sırada.

Sandığa gitmeyenler

Optimar, sandığa gitmeyen 152 kişiye neden sandığa gitmediğini de sordu. “Partime olan tepki” diyenler yüzde 34.9’la ilk sırada geliyor. Onu yüzde 20’yle “AK Parti’ye tepki amaçlı” cevabını verenler izliyor. “Kararsız olduğum için” diyenler yüzde 19.8’le üçüncü sırada gelirken, adaya tepki gösterdiği için sandığa gitmediğini söyleyenlerin oranı yüzde 14.6 çıkıyor.

Aynı 152 kişiye bu kez “Sandığa gitseydiniz hangi partiye oy verirdiniz?” sorusu soruldu. Yüzde 27,9’la CHP diyenler ilk sırada gelirken, AKP diyenler ise yüzde 20,9’la ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırada yüzde 9,4’le Zafer Partisi, dördüncü sırada ise yüzde 4,8’le Yeniden Refah Partisi geliyor. DEM Parti’ye diyenler yüzde 2,9 olurken, onu yüzde 2,8’le MHP takip ediyor. İYİ Parti diyenler yüzde 2,6 olurken, Memleket Partisi’ni işaret edenlerin oranı ise yüzde 1,2 çıkıyor.

Seçim sonuçlarından memnuniyet

Optimar ankete katılanlara seçim sonuçlarından memnun olup olmadığını da soruldu. Çok memnun olduğunu söyleyenler yüzde 16 olurken, memnun olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 37,9’la ilk sırada geliyor. İkisi toplandığında ise yüzde 53’e ulaşıyor.

Seçim sonuçlarını orta bulduğunu ifade edenler yüzde 20 olurken, memnun olmadığını bildirenlerin oranı yüzde 18,6 çıkıyor. “Hiç memnun değilim” diyenlerin oranı ise yüzde 7.6’da kalıyor. İkisini topladığımızda ise yüzde 26,2 çıkıyor.

31 Mart’ın mesajı

Ankete katılanlara, “Sizce 31 Mart yerel seçimlerinin verdiği en temel mesaj nedir?” diye soruldu. Birinci sırada yüzde 33.3’le "AKP'ye mesaj" yanıtı verildi. Onu yüzde 21.5’le ekonomik kriz takip ediyor. Yönetimin değişmesi yüzde 19.5’le üçüncü sırada gelirken, bu seçimlere damgasını vuran emekliler yüzde 5.5’le dördüncü sırada geliyor. En son sırada ise yüzde 0.8’le CHP’nin başarısı geliyor.

Optimar, “Seçim sonuçlarına göre Kabine’de köklü bir değişim olmalı mı?” sorusunu da yöneltti. Ankete katılanların yüzde 75,1’i değişimden yana görüş bildirirken, “Hayır” diyenler yüzde 24.9’da kaldı. (Kısa Dalga)

Araştırma