Ormandan mantar toplayıp yiyen 23 kişi zehirlendi

Ormandan mantar toplayıp yiyen 23 kişi zehirlendi
Düzce'de bir ayda 23 kişi mantar yemelerinin ardından zehirlendi. İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, doğada yetişen doğal mantarları "Ben bunları biliyorum" diyerek toplayıp yemenin tehlikeli olduğunu söyledi.

Düzce'de yağmur yağışlarının ardından doğada yetişen mantarları tüketenlerin sayısında artış yaşandı. Yalnızca ekim ayında ormandan topladıkları mantarlardan yiyen 23 kişi zehirlendi.

Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, doğada yetişen mantarların tüketilmesi durumunda ölümcül sonuçların ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Yılmaz, şunları kaydetti: "Mantar zehirlenmelerine karşı dikkat etmemiz gerekiyor. Doğada yetişen doğal mantarları, ‘Ben bunları biliyorum’ diyerek toplayıp tüketmek oldukça tehlikeli. Kültür mantarlarını, pakette olan mantarları tüketmek gerekiyor. Az bir miktarda bile olsa zehirli mantardan yiyeceğin içine karıştığında ölümcül sonuçlarla karşılaşabiliyoruz."

ZEHİRLENME BELİRTİLERİ HANGİLERİ?

Sonbaharla birlikte mantarların doğada çıkmaya başladığını belirterek uyarıda bulunan Yılmaz, şöyle konuştu: "Her mantarın farklı zehirlenme belirtileri var. Bunun dışında bulantı ve kusma gibi zehirlenme belirtileri gösteriyorsak mutlaka Ulusal Zehir Danışma hattı ya da 112’yi aramamız gerekiyor. Doğada yetişen doğal mantarlar yağmur yağmasıyla birlikte sonbahar ya da bahar aylarında çıkmaya başlıyor. Bunların içinde değişik toksin maddeler yer alıyor. Bu toksin maddeler neticesinde karaciğer hasarları ya da ölümcül sonuçlar ortaya çıkıyor. Mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekiyor." (Kısa Dalga)