Osman Kavala: Gaddarca davranışa maruz kalan sadece ben değilim

Osman Kavala: Gaddarca davranışa maruz kalan sadece ben değilim
Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet cezası verilen işadamı Osman Kavala, tutuklanmasının beşinci yılında açıklama yayınladı.

17 Ekim 2017’de gözaltına alınmasından iki hafta sonra 1 Kasım’da tutuklanan Kavala'ya 25 Nisan’da ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ten ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmişti.

Kavala bugün itibariyle tam beş yıldır Silivri Cezaevi'nde.

Kavala adına açılan sitede yayınlanan açıklama şöyle:

"Hakkımda hazırlanmış olan iddianamelerden anlaşılacağı gibi, suç sayılan bir faaliyette bulunduğumu gösteren herhangi bir delil bulunmuş değil. İlk Gezi davasındaki beraat kararıyla, iki AİHM kararıyla ve AYM Başkanı ve üyelerinin karşı oy yazılarıyla da ortaya konmuş olan bu yalın gerçeğe rağmen, Silivri cezaevinde beşinci yılımı doldurdum.

Hukuksuzluğa, ayrımcılığa, gaddarca davranışa maruz kalanın sadece kendim olmadığını aklımdan çıkarmıyorum. Cezaevindekilerin hikâyelerini dinlemek, koridorlarda 80 yaşını aşmış insanları görmek zaten bu gerçeği sürekli hatırlatıyor.

Yurttaşların keyfi biçimde cezaevine sokulmaları ile iş cinayetleri, maden faciaları arasında ilişki olduğunu, bunların insan hayatına değer vermeyen bir anlayışın yaygınlaşmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Ülkemizde hukuk normlarının hükümran hale gelmesinin, etik değerleri öne çıkartan bir yenilenmeyi başlatacağına inanıyorum." (Kısa Dalga)

Gündem